Oravajazz festival uzatvorí festivalovú sezónu v Námestove.

Tretí októbrový víkend patrí v Námestove tradične festivalu Oravajazz. V Dome kultúry v Námestove bude tento rok mimoriadne veselo. Festival opäť ponúkne živé vystúpenia domácich aj zahraničných umelcov. Tento už XIV. ročník dvojdňového festivalu prinesie neopakovateľné hudobné zážitky.

Aktuálny ročník otvorí tradične vystúpenie detí zo Základnej umeleckej školy Ignáca Kolčáka v Námestove. Žiaci pod vedením svojich učiteľov tak dostávajú priestor vystúpiť na veľkom podujatí priamo pred profesionálnymi hudobníkmi, ktorí tieto vystúpenia hodnotia často na veľmi dobrej úrovni. Po ZUŠke sa ako prvé profesionálne zoskupenie predstaví medzinárodný projekt, big band Lukáš Oravec Orchestra. V štrnásťčlennom zoskupení účinkujú poprední hudobníci z Česka, Slovenska, Nemecka, Maďarska a USA. Oravec vybudoval okolo seba moderný európsky big band.

Ďalšou umelkyňou, ktorá bude mať na festivale premiéru je Sisa Feher s projektom KHI. Sisa Fehér patrí k veľkým talentom česko-slovenskej hudobnej scény. Ako multiinštrumentalistka, speváčka, skladateľka a textárka už niekoľko rokov tvorí diela so širokým žánrovým rozpätím. Jej najnovší album s názvom KHI je návratom k alternatívnemu jazzu s medzinárodnou zostavou hudobníkov.

Piatkový program uzavrie slovenská zostava FOLK&BASS Orchestra + ženy z Muzičky. Projekt Folk&Bass Orchestra kombinuje živé hranie na ľudových nástrojoch a elektronických mašinkách. Na ľudové nástroje hrá vyhľadávaný interpret a výrobca gájd Juraj Dufek, syntetizátor, looper a sampler obsluhuje klávesák Mišo Veslo Veselský. V súčasnosti pribrali do koncertnej zostavy basgitaristu Rada Brunovského a bubeníka Šimona Brunovského. Vtipná kombinácia folklórnych motívov, výrazného zvuku gájd a elektroniky si rýchlo našla svojich fanúšikov. Na festivale Oravajazz sa predstavia spolu so Ženami z Muzičky. V ich repertoári nájdete rôzne úryvky ľudových piesní. Jednou z takých je aj pieseň gajdošov Zboroňovcov z Oravskej Polhory v piesni Moja mamka co mjala.

Sobota v znamení blues a funky

Sobotný program otvorí slovenský gitarista v projekte Peter Uher Quartet. Peter Uher je gitarista a skladateľ ktorého prácu môžeme označiť za zmes ambientu a moderného fusion s prítomnosťou elektronickej hudby. Jeho skladateľský štýl poháňa nekonečná hudobná zvedavosť, zaujímavý zvuk a rytmy spojené s chytľavými melódiami. Na festival Oravajazz vystúpi aj so špeciálnym hosťom z Dánska Jakobom Sørensenom.

Kapela Juraj Schweigert & The Groove Time patrí medzi top bluesovej scény na Slovensku. Hráč na ústnu harmoniku a spevák Juraj Schweigert funguje spolu s jeho kapelou „The Groove Time“ od roku 2011. Hoci ťažisko tvorby kapely spočíva v štýle bluesu, hudobníci v ňom šikovne miešajú prvky jazzu, samby, ska, second line groovov, či fusion. Estetika autorských skladieb kladie dôraz na melódiu a prvky nečakaného, čím sa snaží pretvárať bluesové klišé.

Festival uzatvorí brazílsko-kubásnko-slovenská formácia Štefan Pišta Bartuš & Brazil Jazz Unit. Tento projekt spája jazzovú hudbu a brazílske tanečné rytmy pod vedením jedného z najlepších basistov v EÚ Štefana Pištu Bartuša a vynikajúcich hudobníkov z Brazil Jazz Unit. Jedinečný koncert plný energie, dynamiky, temperamentu v podaní medzinárodne rešpektovaných a uznávaných umelcov. Tento projekt je zárukou výnimočného umeleckého zážitku.

Program Oravajazz festival:

Piatok 20. 10. 2023 od 17:00

ZUŠ Ignáca Kolčáka

Lukáš Oravec Orchestra (USA/CZ/HU/SK/DE)

Sisa Feher & KHI (SK/CZ)

Folk&bass orchestra a Ženy z muzičky (SK)

Sobota 21. 10. 2023 od 18:00

Peter Uher Quartet feat. Jakob Sørensen (SK/DK)

Juraj Schweigert & The Groove Time (SK)

Štefan Pišta Bartuš & Brazil Jazz Unit (BRA, CUB, AT, SK)

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Partneri festivalu: SOZA, Mesto Námestovo

Vstupné: predpredaj/na mieste

Permanentka: 25 € / 30 €

Na mieste: 15 € / 20 €