Už po štvrtýkrát sa na Orave uskutoční festival Slanický ostrov divadla.

Už po štvrtýkrát sa na Orave uskutoční festival Slanický ostrov divadla. V jeho programe sa predstavia profesionálne divadelné súbory i ľudia bez domova. Témou aktuálneho ročníka je DOMOV. 

Tlačová správa – 01.08.2023, Námestovo – 4. ročník multižánrového festivalu Slanický ostrov divadla bude prebiehať od 04.09.2023 do 10.09.2023 na Slanickom ostrove umenia a v Námestove. S divadelnými inscenáciami sa predstavia Slovenské komorné divadlo Martin, Divadlo bez domova, nezávislé divadlo Jedným dychom i námestovské autorské divadlo dNO. Súčasťou festivalového programu sú aj debaty a diskusie, hudobné a tanečné performance, program pre deti a dizajnový market. Témou aktuálneho ročníka je DOMOV

Festival Slanický ostrov divadla organizuje občianske združenie Kult. 1629 v spolupráci s Oravskou galériou v Dolnom Kubíne, Mestom Námestovo, Domom kultúry v Námestove, Žilinským samosprávnym krajom. Festival podporili mnohí štedrí donori a darcovia. 

Slanický ostrov divadla je venovaný DOMOVU 

Program 4. ročníka festivalu Slanický ostrov divadla je tematicky zameraný na domov

Domov je miesto, spomienka, emócia… Je to náš najbližší svet, ktorý tvoria známe tváre, obľúbené vône a chute. Je to bezpečný priestor, v ktorom nachádzame oporu a prijatie. Slovo domov má množstvo významov a interpretácií. Festival Slanický ostrov divadla 2023 sa zameria (najmä) na dve významové línie

„Hoci pocit domova nie je striktne viazaný iba na jedno jediné miesto, väčšine z nás sa asociuje práve s rodnou krajinou. Tou našou je Slovensko. Aj preto sa budeme na festivale

zamýšľať, rozprávať a hľadať odpovede na otázky o tom, aké bolo Slovensko, aké je a aké ho chceme mať,“ uviedol Peter Balcerčík, riaditeľ festivalu. 

Mať svoj vlastný domov však nie je samozrejmosť. V spoločnosti reflektujeme ľudí bez domova, rôzne marginalizované skupiny a vylúčené komunity, ktoré si svoj domov hľadajú a budujú ťažšie. „V rámci festivalu Slanický ostrov divadla 2023 chceme opätovne apelovať na ohľaduplný a láskavý prístup k zraniteľným skupinám,“ dodal Balcerčík. 

Zvýhodnené vstupné pre tých, ktorí si to teraz nemôžu dovoliť 

Tak ako po minulé roky, aj v roku 2023 Slanický ostrov divadla ponúka návštevníkom, ktorí sa ocitli vo finančnej tiesni, možnosť zakúpiť si vstupenku na platené predstavenia za nižšiu cenu alebo dobrovoľný príspevok. “Financie by nemali byť prekážkou, ktorá ľuďom bráni dostať sa ku kultúre a umeniu. Na festivale myslíme aj na ľudí, ktorí si nemôžu dovoliť kúpiť štandardné vstupné a ponúkame im možnosť zľavnených vstupeniek alebo symbolického príspevku. Očakávame však, že túto láskavosť vrátia v budúcnosti iným ľuďom, ktorí budú potrebovať ich pomoc” upresnil Balcerčík. 

Na festival sa vráti martinské divadlo. Návštevníkom sa predstavia aj Divadlo bez domova, Jedným dychom a lokálne zoskupenie dNO. 

Festival Slanický ostrov divadla privíta už po druhýkrát na Orave Slovenské komorné divadlo Martin (SKD Martin). SKD Martin odohrá v sobotu 09.09.2023 o 19:00 hod. v Dome kultúry v Námestove inscenáciu D1 (pracovný názov). „Divadelné predstavenie je inšpirované výstavbou diaľnice D1, ktorá by mala jedného dňa spojiť Bratislavu s Košicami, a hoci sa realizuje už viac ako 50 rokov, stála nie je dokončená. Mýtus o diaľnici, ako znie jeden z prívlastkov tejto hry, vypovedá veľa o nás Slovákoch, o našej povahe a identite,“ približuje Balcerčík. 

Inscenácia D1 (pracovný názov) získala na festivale NOVÁ DRÁMA / NEW DRAMA FESTIVAL 2021 cenu Grand Prix a Cenu bratislavského diváka. 

Na festivale bude mať premiéru Divadlo bez domova, ktoré tvorivo pracuje s marginalizovanými skupinami obyvateľov a upozorňuje na dôležité sociálne témy. „Súčasťou divadelného súboru sú ľudia bez domova, zdravotne alebo sociálne znevýhodnená mládež, ľudia s psychiatrickou diagnózou, ale aj študenti a dobrovoľníci, ktorí dostávajú

priestor umelecky sa prezentovať a prostredníctvom divadla, tanca alebo spevu búrať predsudky, ktoré väčšinová spoločnosť voči menšinám prechováva,“ doplnil Balcerčík. Divadlo bez domova sa predstaví s hrou Cirkus Madraš v piatok o 18:00 hod. na Slanickom ostrove umenia. 

V piatok 08.09.2023 o 20:00 hod. si návštevníci festivalu budú môcť pozrieť v Dome kultúry v Námestove autorské performatívne dielo Márnosť z produkcie nezávislého divadla Jedným dychom

Námestovské nezávislé divadlo dNO je stabilnou súčasťou festivalu od jeho začiatku. Na Slanickom ostrove umenia odpremieruje v nedeľu 10.09.2023 o 18:00 hod. autorský site-specific projekt GENIUS LOCI N/A, ktorý pracuje s témou domova a identity, ich straty a vykorenenia. “Ide o nekonvenčné a originálne dielo, ktoré bolo ušité priamo na Slanický ostrov umenia. Diváci by sa mali pripraviť na putovanie po tomto magickom mieste, objavovanie jeho tajomných zákutí a histórie,” upresnil Balcerčík. Inscenácia GENIUS LOCI N/A využíva prvky imerzného a participatívneho divadla, v rámci ktorého diváci spolupracujú s hercami v nedivadelnom priestore a získavajú tak jedinečný divadelný zážitok. 

Tvorba námestovského divadla je pozitívne vnímaná u divákov i v divadelnej obci. Z celoštátnej divadelnej prehliadky Belopotockého Mikuláš si dNO v roku 2023 odnieslo Hlavnú cenu festivalu a na Scénickej žatve 2022 získalo ocenenie v troch rôznych kategóriách. 

Program venovaný detskému divákovi, diskusie o domove i duševnom zdraví 

Súčasťou festivalu Slanický ostrov divadla je aj program pre deti. V nedeľu 10.09.2023 o 15:30 hod. sa v Dome kultúry v Námestove predstaví bábkové divadlo Morgonrock s hrou O čertovi Kolofónovi. „Je to dobrodružná bábková komédia, ktorá poteší dynamickými gagmi tých najmenších a množstvom vtipov, a narážok aj ich rodičov,“ upresnil Balcerčík. 

Súčasťou festivalového programu bude a známy diskusný formát Café Európa: DOMOV – Náš DOMOV v EÚ, v rámci ktorej bude diskutovať Martin Staňo z Rádia FM s Radimom Dvořákom zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, Zuzkou Kuľhovou humanitnou Co-Operátorkou DePaul Slovensko na Ukrajine, Romanom Samotným z Teplárne a sociológom Michalom Vašečkom. Ako hudobný hosť vystúpi Tono S. Diskusia Café

Európa: DOMOV – Náš DOMOV v EÚ sa uskutoční v sobotu 09.09.2023 o 16:30 hod. v Mestskej knižnici v Námestove. 

Slanický ostrov divadla nadviazal tento rok spoluprácu s iniciatívou IP-čko, ktorá spája psychológov, sociálnych pracovníkov a študentov s túžbou pomáhať druhým. Počas festivalu budú odborníci diskutovať o duševnom zdraví so stredoškolákmi na vybraných oravských školách. Bezplatné psychologické poradenstvo bude dostupné počas celého festivalového víkendu v stane IPčka na Hviezdoslavovom námestí v Námestove. 

Výstava Rok dobrých správ, filmové projekcie, dizajnový market a koncert 

Na festivale Slanický ostrov divadla nebude ani tento rok chýbať výtvarné umenie, filmy, hudba a dizajnový market. 

V Mestskej knižnici v Námestove bude počas celého septembra sprístupnená pre verejnosť výstava textilných ilustrácií Rok dobrých správ, ktorej autorom je ilustrátor, režisér a autor rovnomenných kníh Rok dobrých správ I. a II., Martin Smatana

Martin Smatana vytvoril pre Slanický ostrov divadla vizuálnu identitu 2023 a aj originálnu ročníkovú grafiku. “Grafika bude vytlačená v limitovanom počte 30 ks. Návštevníci si ju budú môcť kúpiť priamo na festivale a podporiť tak jeho ďalšie fungovanie,” dodal Balcerčík. 

Počas festivalu si návštevníci budú môcť pozrieť v priestoroch námestovskej knižnice aj dva filmové tituly – Čo ste urobili Rusom a Kuciak: vražda novinára

V sobotu 09.09.2023 odohrá pred Domom kultúry v Námestove koncert slovenský raper Tono S. “Tono S. je výnimočný v tom, že vo svojich textoch nepoužíva vulgarizmy. Námestovský koncert bude jedným z mála koncertov, ktoré Tono S. v tomto roku odohrá, a preto by si ho diváci nemali nechať ujsť,” upresnil Balcerčík. 

Záver festivalového programu bude patriť lokálnemu dizajnovému marketu dizajn:NO a grafickým workshopom, ktoré budú prebiehať v nedeľu 10.09.2023 v priestoroch Domu kultúry v Námestove.

O Slanickom ostrove divadla 

Slanický ostrov divadla je jedinečný festival. Jedinečný svojím miestom, dramaturgiou i posolstvom. Vznikol na hornej Orave v roku 2020. Stoja za nim ľudia združení okolo občianskeho združenia Kult1623, ktorí chcú festivalovým návštevníkom ponúknuť možnosť spoznať, precítiť a zažiť umenie v jeho najrôznejších podobách a formách. 

Slanický ostrov divadla nie je iba o divadle, hoci divadlo tvorí jeho bazálnu zložku. Program je koncipovaný multižánrovo. Divák v ňom nájde výstavy, filmové projekcie, koncerty, diskusie alebo hudobné performance – tzn. umenie v jeho najrôznejších podobách, z ktorých si každý môže vybrať tú, ktorá najviac harmonizuje s jeho osobným vkusom alebo estetickými preferenciami. 

Na Slanickom ostrove divadla sa počas uplynulých ročníkov predstavili: 

Opera SND, Zuzanka Hraškovie & Denník Anny Frankovej, 2022 

Divadlo Alexandra Duchnoviča z Prešova, Pieskovisko / Пісковиско, 2022 Divadlo NUDE, Roľa, 2022 

Divadlo Actores z Rožňavy, Prešibaný kocúr v čižmách, 2022 

Divadlo Clipperton, Zlatá rybka, 2022 

Divadlo ZkuFraVon, Stvorenie sveta, 2022 

Diskusia (Ne)zabudli sme na ľudskosť, 2022 

Lokálny dizajnový market dizajn:NO, 2022 

Výstava Veroniky Jurčákovej, GAZZETTA DŽEDŽINA PCHA•PCHO•PCHE, 2022 Zem pamätá, Slovenské komorné divadlo Martin, 2021 

Divadlo NUDE, Ľúbim ťa a dávaj si pozor, 2021 

Diskusia ON a ženy, 2021 

Muž so zajačími ušami, filmová projekcia, 2021 

ON, autorská výstava Kristíny Kolejákovej a Richarda Burgana, 2021 

Hra na Boha, divadlo dNO, 2021 

Tiso, Divadlo Aréna, 2020 

Príbehy 20. storočia, výstava Post Bellum, 2020 

Ostrým nožom a Nech je svetlo, filmové projekcie, 2020 

Diskusia Holokaust na Orave, 2020 

JUDENREIN, divadlo dNO, 2020