Domov / Podujatie / IMPULZY – VII. ROČNÍK NÁMESTOVSKÝCH AUTORSKÝCH ČÍTANÍ

IMPULZY – VII. ROČNÍK NÁMESTOVSKÝCH AUTORSKÝCH ČÍTANÍ

IMPULZY – VII. ROČNÍK NÁMESTOVSKÝCH AUTORSKÝCH ČÍTANÍ

8.10.2018 v pondelok o 9:00 hod. 10:00 hod. a 12:00 hod.

IMPULZY VII. ROČNÍK NÁMESTOVSKÝCH AUTORSKÝCH ČÍTANí chce nadviazať na úspešné predchádzajúce ročníky na ktorých pozvaní spisovatelia propagovali slovenskú literatúru medzi stredoškolskými študentmi a zároveň predstaviť aj autorov z Oravy.

Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

9:00 hod. ̶ v priestoroch Strednej odbornej školy v Námestove ilustrátorský workshop bude viesť ilustrátor Mgr. art MIROSLAV KNAP.

10:00 hod. – v priestoroch Strednej odbornej školy v Námestove predstavia svoju tvorbu básnici GABIKA GRZNÁROVÁ a ERIK ONDREJIČKA, hudobne sprevádza MILOŠ ŽELEZŇÁK.

12:00 hod. ̶ priestoroch Gymnázia Antona Bernoláka v Námestove budú čítať zo svojej tvorby spisovatelia JURAJ THAL, VALENTÍNA SEDILEKOVÁ a JURAJ ŠEBESTA.

12:00 hod. ̶ v Dome kultúry v Námestove v priestoroch mestskej knižnice budú čítať zo svojej tvorby MILOŠ JANOUŠEK a JAROSLAV KLUS. Moderuje PETER ZEMANÍK.

GABIKA GRZNÁROVÁ – sa narodila v Topoľčanoch, kde v súčasnosti žije a pracuje ako ekonómka. Od detstva má rada umenie a literatúru. Tvoriť začala v deväťdesiatych rokoch. Jej básne získali ocenenia v mnohých celoslovenských literárnych súťažiach, boli publikované v Novom slove, Slovenských pohľadoch, Dimenziách, Kultúre, Pravde, tiež v regionálnej tlači a v zborníkoch. Zazneli v rádiu Regina, Lumen, na poetických čítaniach v Bratislave, Hodoníne, Banskej Bystrici, Martine, R užomberku, Námestove. V októbri 2017 jej vo vydavateľstve Petrus Bratislava vyšla básnická prvotina Neha snehu.

MILOŠ JANOUŠEK – spisovateľ, pesničkár a publicista. Divadlo: Prvé kontakty s divadlom sa odohrali počas štúdií v Prahe, v Divadle v Nerudovce. Pre amatérske a neskôr aj profesionálne divadlá skladal najprv len hudbu, neskôr začal písať aj divadelné hry. Literatúra: Knižne debutoval začiatkom deväťdesiatych rokov poviedkovou zbierkou Nevoskové panoptikum, odvtedy vydal ďalších 7 kníh širokého záberu – poviedky, divadelné scenáre, poéziu, teatrologickú a muzikologickú literatúru. Hudba: Tretia línia je hudobná – od začiatku osemdesiatych rokov vystupuje ako folkový pesničkár a člen skupiny Jednofázové kvasenie. S „Jednofázovkou“ nahral 6 albumov (dva z nich boli nominované cenu Radio_Head_Award), začiatkom tohto roku vydal sólový inštrumentálny album Mapy labyrintu

MIROSLAV KNAP – ilustrátor a výtvarník, ilustroval 21 kníh, vyštudoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, odbor voľnej grafiky a knižnej ilustrácie u prof. Akad.mal.Dušana Kállaya. Získal viacero významných medzinárodných ocenení – Nositeľ Identifikačného kódu Slovenska, Svetová cena Salvadora Dalího, Cena Európskej medaily Franza Kafku za umenie, Cena Európskej únie umenia za výtvarnú. Cena V.O.A.S. Asociácie, Prvá cena medzinárodnej poroty Perly Adrie a ďalších iných. Venuje sa voľnej a úžitkovej grafike, kresbe, ilustrácii a maľbe. Žije a tvorí v Tvrdošíne, je členom Umeleckej besedy Slovenska a členom Združenia grafikov. Má vlastnú web stránku www.knap.sk.

JAROSLAV KLUS – napísal divadelné hry Srdce moje, Sólo pre husle a tvoje kolená, Skutočná dáma, Kamenná svadba a Dejiny melanchólie. Jeho tvorba je však rôznorodá. Za svoju debutovú zbierku básní Dejiny postele (VSSS 2004) získal Prémiu ceny Ivana Kraska. Jeho poviedky vyšli knižne v zborníkoch Poviedka 2004 a Poviedka 2008. Hodina vlka (Ikar 2015) je humorne ladený príbeh otca a syna. Za knihu Pseudologia phantastica (VSSS 2017), získal prémiu Literárneho fondu za pôvodnú tvorbu.

ERIK ONDREJIČKA – sa narodil v bratislavskom Starom Meste, kde dodnes žije a pracuje. Absolvoval univerzitné vzdelanie technického zamerania. Knižne debutoval v roku 2004 básnickou zbierkou Na vnútornej strane viečok. Nasledovali zbierky Tanec večerných vločiek (2006), (e)Pigramy (2009), hudobno-poetický cyklus mestskej poézie Oči a rýmy – Nočné piesne kamenného mesta (2010) a Krajina Diamantov-Land of Diamonds (2014). Napísal aj dve zbierky detskej poézie – Čo sa skrýva v ceruzke (2009) a Abecedári (2015). Vytvoril poéziu pre hudobno-poetické CD 5 dokonalostí a iné básne (2008). Napísal básne pre viaceré bibliofílie výtvarných diel a objektov (napr. IM PULZ – Čakanie hmoty, The Touch, Beauty for Beauty, In Pencils and Needles) Spolupráca s výtvarníkmi vyústila do výstavy plagátov Odklínanie tvaru, alebo napr. výstavy Krížová cesta po Slovensku (2005). Jeho zhudobnenú poéziu možno nájsť na viac ako desiatke hudobných CD nosičov. Štyri Ondrejičkove knihy poézie dostali literárne ocenenia. Tri boli ocenené v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska. Ondrejička je členom SC PEN a Klubu nezávislých spisovateľov.

VALENTÍNA SEDILEKOVÁ – je 18 ročná študentka strednej školy LEAF Academy v Bratislave, venuje sa novinárčine, politike, sociálnym projektom i športu. Myšlienka knižného príbehu s názvom Pokrvní jej napadla už ako dvanásťročnej a pôvodná verzia knihy vyšla v máji 2015. Spolu s ňou pisateľsky rástla aj autorka a výsledkom je nový, prepracovaný, dejovo originálny text. Kniha Pokrvní: Venile je prvý diel fantasy trilógie pre mladých čitateľov, ktorú vydalo vydavateľstvo Artis Omnis. Momentálne píše druhý diel s názvom Biely havran.

JURAJ ŠEBESTA – pracuje a žije v Bratislave. Pre slovenské divadlá preložil divadelné hry z angličtiny. Slovenský rozhlas uviedol jeho hru Kuleha. Knižne debutoval roku 2005 zbierkou poviedok Triezvenie (nové vydanie 2015). V roku 2008 vydal román Keď sa pes smeje, za ktorý získal viaceré ocenenia: Objav roka – Cena Stana Radiča, Kremnické gagy 2009; finalista súťaže Anasoft litera 2008; Najlepšia kniha pre deti a mládež – zima 2008, Bibiana a Slovenská sekcia IBBY; Zápis na čestnú listinu IBBY 2010. V roku 2011 vyšiel jeho komiksový román Venussha (Ťažký týždeň), za ktorý tiež získal viaceré ocenenia. V roku 2013 publikoval monografiu Cesta prekladu dlhým dňom do noci. V roku 2017 Asociácia Corpus vydala jeho Bájky dvojjazyčne, v preklade do rómčiny. Získali ocenenie Najlepšia kniha pre deti a mládež – jar 2017, Bibiana a Slovenská sekcia IBBY. Tento rok vychádza Šebestov nový román Hevíz 2090 (Láska kedysi a dnes.)

JURAJ THAL – sa narodil a býva v Topoľčanoch. Ako externý redaktor prispieval článkami, rozhovormi a recenziami do hudobných časopisov undergroundovej scény. Autor vo svojom civilnom povolaní už viac ako dvadsať rokov zachraňuje ľudské životy. Pri svojej práci často prichádza do kontaktu s ľuďmi, ktorí sú zapletení do trestných činov, a čerpá tak inšpiráciu pre svoje krimi príbehy. Tie sú síce fikciou, ale opierajú sa o reálne základy. Debutoval knihou Nôž (Marenčin PT 2016). Jeho druhý román Nenávisť (Artis Omnis 2017) je napínavým krimi trilerom zo slovenského prostredia, v ktorom Juraj Thal odštartoval sériu prípadov vyšetrovateľa Lea Legena. Vychádza v zbierke Vražedná sedmička – Detektívne a krimi príbehy zo slovenského prostredia (Elist 2017). Teraz autor dokončuje nový román, ďalší z krimi príbehov vyšetrovateľa Lea Legena, ktorý vyjde pod názvom Dom na kopci.

Dĺžka podujatia: 60 minút
Rok výroby: 2018
Dátum lokálnej premiéry: 8. október 2018