Rozhovor TJ Oravan Námestovo s Matejom Štefaničiakom

V roku 2021 prajeme veľa úspechov všetkým športovcom a športovým fanúšikom. Na začiatok nového roka sme si pre Vás pripravili sériu rozhovorov s mladými úspešnými športovcami z Námestova. Niektorí sú členmi našej TJ Oravan, niektorí reprezentujú iné športové kluby, ale všetci pochádzajú z Námestova.

Ako prvého predstavujeme Mateja Štefaničiaka. V roku 2020 strávil 24 dní na sústredení v Cadize v Španielsku, 30 dní na sústredení na Domaši, zúčastnil sa celkovo 15 pretekov na Slovensku, v Maďarsku, Taliansku a Poľsku. Matej za najväčší úspech považuje víťazstvo v seriáli Supercup – 1.miesto z 38 pretekárov, víťaz Slovenského pohára, majster SR a 3. miesto vo svojej vekovej kategórii v pretekoch v Sopote v Poľsku. Je vyhlásený za jachtára roka 2020 Slovenského zväzu jachtingu v kategórii okruhový jachting – mladší dorast. Všetky preteky jazdil v lodnej triede windsurfing Techno 293, okrem posledných v Taliansku v Torbole, tam skúsil novinku Techno Wind Foil. Sezónu 2021 začína sústredením a pretekami v Španielsku (ak to situácia dovolí).

Maťo ako zvládaš školu a šport? Študujem v 2. ročníku na Gymnáziu A. Bernoláka V Námestove. Školu zvládam v pohode a som rád, že ma škola podporuje a bez problémov ma uvoľňuje z vyučovania.

Kam chodíš trénovať? Trénujem najmä na pravidelných sústredeniach na Domaši, alebo v zahraničí pod vedením trénera Patrika Polláka a individuálne na Oravskej priehrade alebo Liptovskej Mare. Jachtingu sa venujem 6 rokov, windsurfingu 3 roky.

Kto je Tvoj vzor a inšpirácia? Mojím vzorom je môj tréner Patrik Pollák. Páči sa mi, aké úspechy dosiahol vo svojej kariére a stále na sebe pracuje, robí to s radosťou a ľahkosťou. Venuje nám veľa času, vďaka čomu sa stále zlepšujeme.

Prečo práve windsurfing? Windsurfing ma baví, sme dobrá partia so spoločnými záujmami. Mám rád vodu, vietor, rýchlosť a rád skúšam nové veci.

Aký máš cieľ na rok 2021? V ďalšej sezóne by som sa chcel čo najlepšie umiestniť na MS v Turecku a ME v Estónsku v LT Techno 293+, chcel by som sa zlepšiť vo foilovaní a skúsiť nejaké foilové preteky.

Oravská priehrada má výborné podmienky na rozvoj vodných športov, čo by si tu zmenil, čo Ti chýba a čo by si vylepšil? Na Oravskej priehrade mi chýba zázemie pre vodné športy, ktoré by bolo dostupné pre širšiu verejnosť a privítal by som plaváreň. Vadí mi častokrát bezohľadné a nebezpečné správanie sa niektorých ľudí na vode, hlavne pri jazde na vodných skútroch.

Maťo, ďakujeme za rozhovor, držíme Ti palce a radi Ťa uvidíme plachtiť po našej Oravskej priehrade.

ZDROJ: Telovýchovna Jednota Oravan Námestovo