Uvedomujem si, že cestovný ruch v súčasnosti je ten fenomén, ktorý by mal hýbať regiónom, lákať tu turistov, ktorí by k nám prichádzali opätovne radi. Máme tu priehradu, peknú prírodu, čo je veľké plus, ale i značné mínus, ak si uvedomíme, že voda na kúpanie nie je ani v horúcom lete dostatočne teplá a okolité kopce nie sú dostatočne „vysoké“, teda vhodné na lyžovanie v zime. Takže museli sme hľadať cesty, ako k nám inou ponukou prilákať návštevníkov a turistov, ale tiež, aký druh relaxu ponúknuť našim občanom v blízkosti prírodných darov, ktoré nám mnohí závidia, a to je najmä Oravská priehrada. Uvedomujem si, že cyklochodník, no nielen cyklochodník, o ktorom už tak dlho hovoríme, by sme si všetci veľmi veľmi želali už teraz, aby už slúžil všetkým generáciám – seniorom, mamičkám počas prechádzok s ich ratolesťami, aby slúžil korčuliarom, cyklistom i bežkárom, aby slúžil všetkým návštevníkom na obdivovanie prírody v krásnom prostredí popri priehrade. Máme naň peniaze, pretože počas celého obdobia, čosom vo funkcii, je mesto na tom finančne veľmi dobre, ale tie peniaze máme hlavne preto, že na investičné akcie využívame „cudzie“ peniaze. Aj v tomto prípade chceme šetriť mestské prostriedky na iné investičné akcie a keď je možnosť, snažíme sa využiť prostriedky z európskych fondov. Bola vypísaná výzva na slovensko-poľský projekt, na ktorý sme poslali kvalifikovane spracovanú žiadosť a v polovici júna očakávame výsledok – pozitívne rozhodnutie a nenávratný finančný príspevok na vybudovanie cyklochodníka od amfiteátra po hotel Studnička. Myslím si, že na 300 tisíc € sa oplatí určité obdobie počkať a v prípade pozitívneho rozhodnutia začneme stavať okamžite. Ak by sme úspešní neboli, využijeme vlastné prostriedky, ktoré sme do rozpočtu na tento rok 2018 presunuli z minulého roka a tiež môžeme začať stavať okamžite. Chcem však povedať, že pozemky pod cyklochodník musíme vykúpiť od súkromných vlastníkov a niektorí reštituenti nám dávajú neprijateľné podmienky. Chcú, aby sme kúpili ich pozemky celé, majúce aj niekoľko tisíc, resp. niekoľko sto metrov štvorcových. A toto je dôvod, pre ktorý, možno povedať, s prípravou ešte nie sme v cieli. Občania teda majú právo na oprávnenú kritiku v tomto prípade, ale každý, kto v Námestove vykupoval pozemky, tieto slová určite vie pochopiť. Akonáhle pozemky vysporiadame, prebehne súťaž na dodávateľa a po splnení prípadných povinností voči poskytovateľovi prostriedkov začneme po 15. júni stavať okamžite. Viem, že dva kilometre cyklochodníka, hoci v nádhernom prostredí, to nie je všetko, keď existuje šanca vybudovať v Námestove viac. Sledujeme teda aj ostatné aktuálne výzvy.
Na bicykli aj do práce
Ďalším projektom, ktorého realizácia by Námestovo posunula o niekoľko podlaží vyššie, je využitie nemotorovej dopravy do zamestnania. Námestovo má ideálne ukazovatele a podmienky, ako naplniť tento projekt, pretože, ako som už niekoľkokrát spomínal, v priemyselnej zóne musí byť minimálne 300 pracovných miest a do tejto priemyselnej zóny by mohli ľudia chodiť na bicykloch, resp., keďže sme kopcovitý kraj, na bicykloch s malým motorovým pohonom. V našom prípade, k „starému“ PUNCH-u, kde pracuje cca 400 zamestnancov, by bola vybudovaná lávka o šírke troch metrov, spájajúca túto firmu s mestom a jeho priemyselnou zónou. V Námestove je podľa odhadu minimálne 1500 pracovných miest. Chodník by ďalej pokračoval až do nového PUNCH-u, v ktorom by mohlo byť 3000 pracovných príležitostí. Uvedené čísla ohľadne počtu pracovných miest by mohli hodnotiteľov tejto výzvy presvedčiť, aby projekt pre Námestovo schválili.
Aj do Nového Targu (?)
Jednoznačne by to pomohlo aj cestovnému ruchu, pretože lávka by spojila Námestovo so zaujímavými zariadeniami cestovného ruchu, ako sú Slanická osada a Altis. A ak by sa, vďaka iniciatíve Trstenej, podľa slov jej primátorky, podarilo cyklochodníkom spojiť susedné mesto s Altisom, ktorý je v katastri Trstenej, z Námestova by sme sa cez Trstenú cyklochodníkom dostali až do Nového Targu. A to už by bol viditeľný posun aj pre našich cyklistov a cykloturistov. Čo sa týka spojenia priemyselných zón v Námestove, sme v štádiu územného konania. Máme pred sebou ešte dve náročné rokovania so Slovenskou správou ciest ohľadne vybudovania cca 150 metrov cyklochodníka v cestnom telese, v súbehu so štátnou cestou, pretože vykupovanie súkromných pozemkov na spomínaný účel v tejto lokalite je komplikované a časovo by sme to nestihli. Slovenská správa ciest nám dala k tomu predbežný súhlas. Stretnutie je dojednané v najbližších dňoch. Akonáhle bude tento problém vyriešený, mesto vydá územné rozhodnutie a následne stavebné povolenie. Keďže ide o verejné pozemky, vydanie stavebného povolenia by nemalo byť problémom. Celý tento projekt vybudovania cyklotrás by mohol priniesť mestu približne 2,5 – 3 milióny eur, čo nie je málo.
Aj do Klina (?)
A keďže obec Klin ide vybudovať cyklotrasu po starej kliňanskej ceste okolo DAKNY k nášmu priemyselnému parku na svojom katastrálnom území, kliňanskú cyklotrasu bude možné spojiť s námestovskou. Budovanie cyklotrás, ktoré spomínam, je reálne, nie sú to žiadne sny. Veríme tomu, že budeme v týchto výzvach úspešní.
Pri priehrade (nielen) bazén
Samostatnou kapitolou rozvoja cestovného ruchu v Námestove je nábrežie Oravskej priehrady, kde podľa územného plánu o rozlohe 1, 5 hektára máme plánovanú a schválenú rekreačnú zónu. Už v minulosti sa mestu ponúkalo viac ideových návrhov od viacerých investorov, ktoré sa z rôznych dôvodov nezrealizovali. V súčasnosti je ekonomická situácia na Slovensku aj v EÚ dobrá a s ponukou vybudovať na nábreží areál sa už prihlásili štyria záujemcovia. Predstava mesta je mať tu najmä krytú plaváreň, v lete s možnosťou odkrytia. Všetci záujemcovia súhlasili s tým, že vybudujú bazén o dĺžke 25 metrov. Chceme vypísať súťaž na tento účel.
O rekreačnej zóne v máji
Medzi vedením mesta, poslancami i občanmi sa už dlhšie vedie diskusia o nutnej potrebe i mieste vybudovania spoločenskej sály. V minulosti sme dali vypracovať štúdiu ako prístavbu kultúrneho domu, ktorá je pekná, účelná a riešila by spoločenskú sálu pre rôzne druhy spoločenských udalostí. Ak by však prišla ponuka, že by investor postavil spoločenskú sálu o cca 300 miestach na sedenie a spomínaný bazén za súkromné peniaze v priestore nábrežia, mesto by opäť šetrilo mestské peniaze, ktoré by sme mohli investovať do oblastí, kde je to nutne potrebné – do školstva, dopravy a pod. Je nám jasné, že investor by na nábreží popri týchto dvoch objektoch, čo sa týka prevádzky objektov stratových, vybudoval aj ďalšie, ktoré by ho ekonomicky potiahli a vyrovnávali stratu. K tejto problematike som zvolal pracovné rokovanie poslancov s otázkou, či máme pripravovať súťažné podmienky na rekreačnú zónu. Na tomto rokovaní sme sa, bohužiaľ, na ničom nedohodli. Mesto napriek tomu pripraví na májové mestské zastupiteľstvo súťažné podmienky na vypísanie súťaže pre výstavbu rekreačnej zóny formou urbanistickej štúdie, ktorá mu bude umožňovať zasahovať do obsahu tohto diela. Mám za to, že naši poslanci sú tak zdatní a znalí veci, že budú skutočne vedieť vyhodnotiť, čo v tejto oblasti mestu najviac vyhovuje. V zastupiteľstve sa teda najbližšie budeme o tom rozprávať. Chcem verejne vyjadriť, že nie je pravdou, čo niekto šíri, že už mám vybratého investora z Poľska. Ide o absolútny nezmysel! Ponúkam, aby v komisii pre výber budúceho investora bolo iba 12 poslancov, ktorí sami o výbere rozhodnú. A keďže, dovolím si povedať, týmto veciam rozumiem, budem sám sledovať, či vyberú tú najlepšiu ponuku. Chceme, aby celý tento proces bol naozaj čistý a aby bol vybratý investor, ktorý z hľadiska potrieb občanov v tejto oblasti bude mestu najviac vyhovovať. Bude len dobré, ak investor bude objekt aj prevádzkovať, čo dá mestu istotu, že v prípade, ak by tieto zariadenia boli v určitom čase nerentabilné, finančnú stratu by znášal prevádzkovateľ, nie mesto. Ako príklad toho uvediem, že kedysi v minulosti sme chceli postaviť zimný štadión, na ktorý sme mali dostať milión eur. Jeho prevádzka by však stála ďalší milión, na čo by sme si boli museli zobrať úver a zaťažiť mesto. V prípade Altisu prišiel investor, ktorý štadión postavil, aj ho prevádzkuje, športový objekt slúži aj občanom Námestova, a bez toho, aby náklady na jeho prevádzku muselo znášať mesto. Ak sa rozhodneme ísť do realizácie tohto plánu a pozemok pod výstavbu spomínanej rekreačnej zóny na nábreží budeme predávať, tak iba na základe zmluvy o budúcej zmluve a až po vydaní kolaudačného rozhodnutia. Pri urbanistickej štúdii musíme stanoviť cenu pozemku za meter štvorcový. Alternatív pre stanovenie ceny pozemku je viac a ja nechcem nikomu posúvať horúci zemiak, ale o tom musia rozhodnúť páni poslanci.
ZDROJ: noviny Námestovčan, Autor: Ján Kadera
primátor mesta