Námestovo opäť privíta vynikajúcich hudobníkov

Trinásty ročník festivalu Oravajazz opäť privíta vynikajúcich hudobníkov. Po prvý krát však bude trvať tri dní a predstaví sa aj v neďalekom Bobrove. Festival sa bude konať už tento víkend 21. až 23. októbra 2022.

Piatkový program otvorí vystúpenie žiakov Základnej umeleckej školy Ignáca Kolčáka v Námestove o 17:00 hodine. Po koncerte našich žiakov sa predstaví Samuel Marinčák, ktorý v Námestove už niekoľko krát koncertoval, avšak vždy s iným zoskupením. Tento krát nám príde predstaviť svoj debutový album Reflection of My Soul. Samuela na pódiu vystrieda skupina Babele Beat Band, ktorá je inšpirovaná hudbou najmä zvýchodnej Európy a Balkánu. Používa prvky ľudovej a klezmerovej hudby. Vrcholom piatkového dňa bude vystúpenie maďarského dua Kaltenecker & Marko. Zsolt Kaltenecker je svetovo uznávaný klavírny virtuóz a Adam Marko je zas špičkový bubeník. Obidvaja vás pozývajú na špeciálnu hudobnú cestu: od breakbeatu, downtempo po trip- hop a jazz, viacero elektronických štýlov je vytvorených na živo pomocou bicích a klávesov. Táto strhujúca šou ukončí piatkový program o 21:00 hodine.

Program v sobotu začína tradične o 18:00. Otvárací koncert bude patriť žilinskému zoskupeniu Doris Day Band s projektom Hommagé a Hana Hegerová. Fanúšikovia kráľovnej šansónu si prídu na svoje pri nestarnúcich dielach. Hudobníci týmto projektom vzdávajú náležitý hold tvorbe Hany Hegerovej. Tradičné piesne z rôznych kútov sveta – klasická hudba, world music či rómska hudba – to všetko je inšpirácia pre formáciu SOLE. Členovia tohto zoskupenia prinášajú nové prvky a melódie tak, aby oslovili náročných poslucháčov, aj širokú verejnosť. Záverečný koncert v sobotu bude patriť kvalitnej gipsy hudbe, ktorú prinesie český saxofonista Štepán Markovič, ktorý patrí k najvýraznejším osobnostiam tuzemskej jazzovej scény. Spolu s ním sa predstaví aj kapela Gipsy Groove, ktorá vystupovala na jednom pódiu s umelcami ako James Brown či Gipsy Kings. Tento rok prináša festival aj jednu novinku a tou je tretí festivalový deň.

Tento sa však nebude konať v Námestove ale v Bobrove, konkrétne v Kostole sv. Jakuba. „Láska je jediná vec, ktorá presahuje čas i priestor,“ hovorí astronautka Dr. Amelia Brand vo filme Interstellar. Sme presvedčení, že jej konštatovanie platí aj o hudbe. Komorné úpravy skladieb Hansa Zimmera zo soundtracku k oskarovému filmu Christophera Nolana   prinesú do Bobrova poprední umelci klaviristka Jordana Palovičová, akordeonista Boris Lenko a violončelista Jozef Lupták počas koncertu pod názvom Interstellar, ktorý sa začína o 18:00 hodine. Zaznejú skladby Interstellar Main Theme, S.T.A.Y., Cornfield Chase, First Step, Where We Are Going a ďašie.

Festival Oravajazz sa bude konať 21. až 23. októbra 2022 v Dome kultúry v Námestove a v Kostole sv. Jakuba v Bobrove. Viac informácii nájdete na www.oravajazz.sk.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín.

Festival finančne podporil aj Žilinský samosprávny kraj,

Partnermi festivalu sú: Mesto Námestovo, Hudobný fond, SOZA. Ďakujeme