Evanjelium podľa Matúša

Keď Marián Bránický pred 15-timi rokmi, ako študent-vysokoškolák, kládol v Bratislave na papier myšlienky jedného scenára, netušil, že niekedy ho v Námestove zrežíruje Marika Vojtaššáková (a ona netušila, že založí a bude niekedy viesť Námestovský ochotnícky súbor (NOS) a že z toho vznikne úspešný muzikál, ktorý bude pomáhať v duchovnej, ale i charitatívnej rovine. A nikto, ani autor, ani režisérka, ani herci netušili, že muzikál bude možno vďaka termínu 16. ročníka prehliadky Oravské divadelné dni 2018, organizovanej Oravským kultúrnym strediskom v Dolnom Kubíne, hraný 15. marca, teda v pôstnom období a nie v Kubíne, ale, so súhlasom organizátorov, doma – v Námestove. Lebo ako hovorí Marika: Doma je doma. A pri zrode riadkov scenára, či prvom predstavení muzikálu nikto netušil, že Sv. Otec František sa v posolstve na Pôstne obdobie 2018 nechá inšpirovať Ježišovými slovami z Evanjelia podľa Matúša: „A pretože sa rozmnoží neprávosť, v mnohých vychladne láska“ (Mt 24,12).

Divadelná hra autora Mariána Bránického z tamtých rokov, režijne spracovaná Marikou Vojtaššákovou a naštudovaná 13-členným kolektívom hercov NOS má názov Evanjelium podľa Matúša. Príliš veľa, a možno ešte veľa ďalších, „náhod“ sa udialo v tomto prípade, nemyslíte…? Ako vlastne vzniklo toto dielo, ktoré prime mnohých otvoriť si srdcia, zamýšľať sa nad sebou a aj pomáhať?

Väčšina piesní Evanjelia podľa Matúša vznikla pred 15-timi rokmi, keď som ako študent vysokej školy hrával v ochotníckom divadle ´Za pecou´ v Univerzitnom pastoračnom centre v Bratislave a tam vo mne skrsla myšlienka na takýto muzikál. Dokonca sme to začali aj nacvičovať, no nepodarilo sa to zrealizovať“, spomína M. Bránický, ktorý v muzikáli hrá Matúša a kúsok z neho je v každej z postáv. Marián Bránický, profesiou procesný inžinier, v minulosti hrával v country kapele na gitare a ochotníčil v spomínanom divadle Za pecou. S kamarátom hrávali aj gospelové piesne a ako kapela Bartimej mali aj klip na TV LUX. V súčasnosti je členom NOS v Námestove.

Javisko je v hre rozdelené na dve časti“, približuje hru režisérka M. Vojtaššáková Vľavo sa odohrávajú príbehy z Biblie a vpravo zo súčasnosti. Potom sa to spojí do jedného celku. Najdôležitejším prvkom – rekvizitou, scénou, neviem, ako to nazvať – je kríž, ktorý nesie Ježiš – v závere muzikálu a je naň pribitý. Keď sme to hrali prvýkrát v kultúrnom dome (vlani 19. novembra), pri tejto scéne vládlo také ticho, že by bolo počuť spadnúť špendlíkovú hlavičku. Myslím si, že táto časť je pre ľudí najsilnejším momentom v hre. Aj keď tých silných či zamyslenia hodných situácií je tam viacej. Každý (sa/si) tam nájde/ to svoje…“
„Spomínam si, že podobná atmosféra bola aj počas netradičnej krížovej cesty vlani na Kvetnú nedeľu v kostole sv. Šimona a Júdu. Jej text napísal na súčasnosť tiež Maroš Bránický. Spoločne sme ju upravili a zapájali sme do nej aj ľudí, ktorí prišli. Bol plný kostol… a neskutočné ticho, spomína Marika.

… „Cirkev, naša matka a učiteľka, nám v tomto pôstnom čase spolu s niekedy trpkou medicínou pravdy ponúka aj sladký liek modlitby, dávania almužny a pôstu“, hovorí Sv. Otec František v posolstve na Pôstne obdobie 2018.
Pôst, modlitba, almužna:
Vnútorný význam pôstu spočíva v jeho spojení s modlitbou a almužnou (skutkami milosrdenstva). O tomto spojení modlitby, pôstu a milosrdenstva hovorí osobitne kniha Tobiáš (12,8).
Bez modlitby a prijímania svätých sviatostí sa pôst stáva farizejským a zlým. Nevedie totiž k pokániu a radosti, ale k pýche, vnútornému napätiu, podráždenosti a nevrlosti.
Pravý pôst sa deje v srdci a vôli, ako návrat márnotratného syna k Otcovi: Sv. Ján Chryzostom (5. st.) píše, že pôst značí „nielen zriekanie sa jedla, ale aj hriechu“.
„Preto sa pôst zachováva nielen ústami, ale aj očami, ušami, nohami, rukami, všetkými časťami tela“. To značí nielen nehýčkať žalúdok jedlami, ale aj neživiť si oči nečistým pozeraním, uši počúvaním ohovárania, ruky konaním nespravodlivosti. Dnes to má svoj nový rozmer vzhľadom na televíziu, počítače, diskotéky, v sebaľúbom prezentovaní „vlastných názorov“.
… Sv. Bazil (5. st.) pripomína: Je zbytočné sa postiť od jedla, a pritom mať záľubu v krutom kritizovaní a urážaní: Neješ mäso, ale požieraš svojho brata.“ Zdroj: www.christ-net.sk, O kresťanskom pôste

Kto tvorí dej muzikálu a čo vám táto hra dáva?
„V hre účinkuje 13 hercov – dospelákov a jedno dieťa, plus kapela – bratia Kurtulíkovci – Samuel, Daniel, Gabriel, Michal Kasan a Barbora Uhliariková. Veľmi ma to teší, lebo až na jedného sú to všetci absolventi ZUŠ I. Kolčáka, v ktorej učím viac ako 25 rokov“, predstavuje kolektív M. Vojtaššáková.
„A čo nám hra dáva? Každý ju určite vníma inak. Veriaci, neveriaci, mladý, starý, chorý, zdravý…, ľudia pri tejto hre mali slzy v očiach. Možno práve táto hra prinútila niekoho zamyslieť sa nad svojím životom, možno sa v nej niekto našiel, v nejakej postave, možno ju niekto vnímal len ako zábavnú hru…, my sme ňou chceli ukázať, že aj v dnešnej dobe sú príbehy z Biblie aktuálne… Každý si nesieme nejaký kríž a možno tiež kríž niekoho… Bolo pre mňa silným momentom, keď sme hrali v novembri Evanjelium v Rabči, v rámci charitatívnej akcie Koncert pre Katku, ktorú sme my NOS-áci aj organizovali pre moju kolegyňu Katku. Po operácii aneurizmy dostala mozgovú porážku a zostala ochrnutá – na vozíku. A keď som ju videla, ženu, ktorá bola kedysi plná života, elánu, energie, ako takmer celé predstavenie preplakala sediac na vozíku…, tam je ten kríž veľmi veľký a ťažký – ale nesie ho statočne, s pomocou svojej rodiny, blízkych a známych…

Hra Evanjelium podľa Matúša v podaní NOS-u, ktorý funguje aj pod krídlami Domu kultúry v Námestove, zasahuje divákov aj takto:
Keď súbor hral muzikál po prvý raz, zavolal režisérke jeden, v Námestove známy podnikateľ (nechce byť menovaný), že bol z predstavenia nadšený, len mu bolo ľúto, že nebolo dobre počuť všetky piesne a tak chce súboru pomôcť.
„Zakúpil nám celú zvukovú aparatúru v hodnote cez 7 tisíc eur. To druhé z trojice vystúpení sme už mali ozvučené… a bola to pecka“, teší sa Marika Vojtaššáková.A ako sa pozdáva muzikál v prevedení námestovských NOS-ákov autorovi M. Bránickému?
„V NOS-e sa spojili ľudia s veľkou chuťou robiť veci dobre a túto hru urobili najlešie ako vedeli. Chcem im za to veľmi pekne poďakovať“.

ZDROJ: Noviny Námestovčan, Autor: Anna Lajmonová