Už po deviaty krát sa v Námestove predstaví výnimočný festival Oravajazz

Z New Orleans do celej Ameriky a späť.

Už po deviaty krát sa v Námestove predstaví výnimočný festival Oravajazz, ktorý do Domu kultúry v Námestove aj tento rok prinesie špičkových umelcov z celého sveta. Tento rok to sú umelci z USA, Poľska a aj z Izraela.

Výlet z Floridy až do Detroitu

Piatkový program festivalu Oravajazz otvorí americká bluesová speváčka Shanna Waterstown so skupinou. Shanna pochádza z Floridy a odmalička spievala v miestnom kostole. Vyštudovala v USA. Po mnohých rokoch písania a kompozície dala Shanna svoje skladby na svetlo a v roku 2008 napísala, produkovala a spievala svoj prvý Blues album „Inside My Blues“ / „A RealWoman“ so všetkými originálnymi skladbami. Po úspešnom turné s jej prvým albumom napísala a zložila svoj druhý album Blues. Shanna je na dobrej ceste (ako jedna z najmladších bluesových žien našej dekády), aby dobila všetkých fanúšikov Blues v Európe a USA. Nechajte sa vziať teplým, zmyselným, silným a autentickým hlasom.

 

Medzi hlavné hviezdy tohtoročného festivalu patrí energická afroamerická jazzmanka a huslistka Regina Carter. Kráľovná jazzových huslí Regina Cartersa už v dvanástich rokoch stala členkou symfonického orchestra. Keď mala šestnásť, učaroval je jazz. Spôsob jej hudobnej komunikácie poznamenalo to, že sa narodila v polovici 60. rokov minulého storočia v meste Detroit (ako poctu tomuto mestu jazzu neskôr venovala aj album Motor City Moments). V roku 1991 odišla do New Yorku, kde sa jej hudobnými partnermi stávajú ArethaFranklin, Billy Joel, CassandraWilson či TheString Trio of New York. Zásadný zlom v jej kariére prináša spolupráca s WyntonomMarsalisom, s ktorým nahrala oratórium Blood on theFields. Tento album ocenený Pulitzerovou cenou za hudbu ju absolútne zviditeľnil na jazzovej scéne. V poslednom období sa výraznejšie zaoberá africkými inšpiráciami. Vo svojej tvorbe sa snaží čo najkomplexnejšie prepájať korene americkej hudby –  gospelu, country blues či cajun s afroamerickými vplyvmi. Patrí medzi najkreatívnejšie ženské jazzové osobnosti. O jej tvorbe časopis Time napísal, že zavádza poslucháčov do budúcnosti jazzu. Reginu Carter bude na koncerte sprevádzať jedna z najdlhšie fungujúcich slovenských jazzových formácií, skupina AMC Trio.

 

Do Poľska cez Izrael
Z Poľska tento rok príde s medzinárodným projetkom KK Pearls skladateľ a klavirista Krzysztof Kobyliński. Formáciu ďalej tvorí izraelská speváčka Rivka Shabi. Toto medzinárodné zloženie sa odráža aj v ich hudbe, ktorá je v dobrom slove multikultúrna. Základom však sú skladby KrzysztofaKobylińského a všetko je korunované podmanivým hlasom RivkyShabi, ktorý vás posunie do inej reality. Krzysztof Kobyliński je poľský skladateľ a klavirista, autor niekoľkých desiatok hudobných albumov. Spolupracoval s mnohými vynikajúcimi hudobníkmi ako RandyBrecker, MikeStern,  Miroslav Vitous, ZbigniewNamyslowski a ďalší.ReutRivkaShabi pochádza z Jeruzalema. Je skutočne všestrannou umelkyňou. Je to baroková a operná sopranistka. Vyštudovala oddelenie operného spevu na Jeruzalemskej hudobnej akadémii. Aj v súčasnej hudbe, jazzových projektoch a improvizovanej hudbe sa cíti skvelo. Je tiež známa svojou úžasnou schopnosťou textovej improvizácie. Perfektne prechádza mnohými hudobnými štýlmi. Vo svojich vystúpeniach využíva grécky, macedónsky, rómsky, arabský, hebrejský a andalúzsky folklór.

Festival Oravajazz každoročne presviedča, že to nie je len o jazze, o čom svedčia aj reakcie návštevníkov. Aj tento rok si každý nájde svoje, či už milovník klasiky, folklóru, blues, funky alebo šansónu.

Výlet na Balkán

Program si predstavíme odzadu ale o to zaujímavejšie. Posledný koncert nás zavedie až ku koreňom tradičnej hudbe balkánskych kultúr. Pretože tá je pre skupinu Balkansambel jej odrazovým mostíkom. Táto skupina, ktorej členovia pochádzajú z okolia Žiliny má v nemalej miere zaostrené okrem Balkánu aj na našu ľudovú pieseň, či na hudbu vážnu alebo jazzovú. Skúsenosti jej členov umožňujú neviazané spájanie s naoko nezlučiteľnými hudobnými štýlmi. Jednotlivé skladby sú vyvážené a osviežujúco doplnené improvizáciou. Zvukovosť skupiny Balkansambel oživujú najrôznejšie exotické nástroje balkánskej a blízkovýchodnej hudby. Vo vystúpeniach tejto kapely sa snúbi energia živelného prejavu s inteligentným humorom originálnej hudobnej reči. Balkansambel prehovára rovnako intenzívne k zábavychtivému, ako i k náročnému poslucháčovi. Tento koncert vás presevdčí o tom, že  “dychovka” môže byť nečakane svieža.

Ďalším slovenským projektom, ktorý sa na festivale predstaví je Miloš Bihary Jazz Funk Brothers Orchestra. Trojčlenná mladá skupina zoskupená okolo klaviristu Miloša Biháryho si stihla vybudovať už solídne renomé ako jedna z veľkých nádejí slovenskej inštrumentálnej scény,ktorá to dotiahla na veľké pódia či medzinárodné jazz súťaže. Aktuálne bandleader Miloš Bihary rozšíril svoj projekt,ktorý obsahuje jazzové trio + sláčikovýquartet a dychovú sekciu  pod taktovkou dirigenta . Spoločne vytvárania vlastnú koncepciu svojich autorských skladieb a symbiózu medzi klasickou hudbou a jazzovou.Kapelu zdobia výborné inštrumentálne výkony – každý z členov má za sebou viacero individuálnych úspechov a tiež početné spolupráce v hudobných zoskupeniach všetkých druhov a typov. Kapela získala na súťaži Nove tváre slovenského jazzu 2013 cenu za presvedčivý inštrumentálny výkon. A v roku 2014 sa prezentovala na Bratislavských Jazzových Dňoch na pódiu mladých kapiel. V roku 2017 získala v súťaži JazzStartUp 2017 cenu Live Performance za najlepšiu interpretáciu a možnosť vystúpenia na popredných jazzových festivaloch.

Festival Oravajazz sa bude konať 19. a 20. októbra 2018 v Dome kultúry v Námestove. Viac informácii nájdete na www.oravajazz.sk.