SLOVNAFT CUP: 3. kolo – Nečakaná dráma pre žlto-čiernych

streda 13. september 2017 – Všetko podstatné sa udialo až na konci duelu

Oravská Poruba – Námestovo 1:1 (0:0), 2:4 na strely zo značky pokutového kopu

Góly: Filip Kolorédy (z 11 m) – Rastislav Jagnešák

Záverečný rozstrel: Tomáš Jašica, Filip Kolorédy – Juraj Siman, Patrik Jagnešák, Rastislav Jagnešák, Samuel Kurtulík skórovali. Roman Sokol a Miroslav Greguška (obaja Oravská Poruba) neboli úspešní.

Zostava domácich: P. Osadský – M. Greguška, P. Dudáš, J. Melicherčík st., I. Dauda (74. P. Melicherčík) – R. Sokol, K. Gálik, T. Jašica, R. Sopúch – F. Kolorédy, V. Jašica (80. J. Melicherčík ml.)

Zostava hostí: T. Lešňovský – M. Pikoš, Mart. Buckulčík, M. Habiňák, Mi. Čiernik – J. Siman – P. Jagnešák, S. Kurtulík, Mar. Čiernik, L. Kubica (46. R. Jagnešák) – Ma. Žákovič

Derby nemá favorita. Toto známe, nielen futbalové pravidlo sa opäť raz dokonale potvrdilo. Piatoligista z neveľkej obce neďaleko Dolného Kubína nemal čo stratiť. V domácom prostredí si na ihrisku menších rozmerov trúfal potrápiť favorita a minimálne sťažiť mu cestu do 4. kola. Čo si naplánoval, to sa snažil aj zrealizovať. Väčšinu zápasu to bola vyrovnaná partia, ale prišli aj momenty, ktoré rozhodli o jeho osude.

Oba kolektívy nastúpili v tradičnom zložení. Na lavičke piatoligistu zostal sedieť Tomáš Šípka. Zo známejších mien na nej chýbali I. Tittel ml. a Zámečník. Hostia sa naďalej museli zaobísť bez Ľubomíra Jašša a doliečujúceho sa Lukáša Čecha. Úvodné minúty ukázali, že to v žiadnom prípade nebude súboj mačky s myšou. Rozdiel dvoch súťaží, ktoré delili aktérov, nebol vôbec viditeľný. Vo vyrovnanom dueli sa bojovalo prevažne v strede poľa. Prišli aj šance na oboch stranách.

Už v 4. minúte sa do dobrej príležitosti dostal unikajúci Filip Kolorédy a strelou z uhla preveril pripravenosť Lešňovského. Ten loptu reflexívne nohou vyrazil. Skúsenejší Námestovčania ako i futbalisti v zelených dresoch sa zamerali predovšetkým na dobrú defenzívu. V držaní lopty mal prevahu treťoligista, no na menšej hracej ploche sa mu nedarilo rozvinúť svoje kombinačné akcie. Domáci Družstevník umne prehusťoval vlastné obranné pásmo. Rovnako boli nepriechodné i zadné rady hostí, preto brankári likvidovali len ojedinelé šance.

V 25. minúte hlavičkoval po centri Patrika Jagnešáka Žákovič, no na ukazovateli skóre svietili stále dve nuly. Onedlho opäť pohrozil aktívny Kolorédy. Gólman žlto-čiernych opäť jeho úmysel vystihol. Hneď po brejku mohol na opačnej strane rozvlniť sieť Samuel Kurtulík. Jeho pokus len tesne minul pravú žrď Osadského brány. O zakončenie sa pokúšal aj Michal Čiernik, no neúspešne. Druhú možnosť na skórovanie mal v 40. minúte Kurtulík. Strela do stredu brány nemohla ochrancu svätyne domácich prekvapiť.

Aj prvá vážnejšia príležitosť druhého dejstva patrila Oravskej Porube. V 56. minúte zahrával priamy kop Tomáš Jašica a Lešňovský sa musel poriadne natiahnuť, aby jeho konto ostalo naďalej čisté. Rovnako vydarený, no už aj gólový okamih prišiel o päť minút neskôr. Patrik Jagnešák prenikol po ľavej strane do šestnástky. Loptu poslal pred bránu na nabiehajúceho staršieho brata Rastislava a ten ju s patričným dôrazom dopravil do siete – 0:1. Hosťujúci fanklub dal hneď o sebe vedieť, no boj sa vtedy rozhodne neskončil. Práve naopak. Po góle Hornooravci ožili. O presný zásah sa pokúšal i Patrik Jagnešák dobre mierenou strelou zo štandardnej situácie. Rovnaké parametre mala i koncovka Jána Melicherčíka staršieho.

Definitívne rozuzlenie mohla priniesť 70. minúta. Osadský najprv vychytal Kurtulíka a po ňom i Mariána Čiernika. Ak by tomu tak nebolo, hostitelia by museli doháňať dvojgólové manko. Hostia sa postupne zamerali na udržanie najtesnejšieho vedenia. Nastal však moment, v ktorý nikto z prítomných divákov vôbec nedúfal. V 89. minúte spadol domáci útočník v pokutovom území. Hlavný arbiter, stojaci pár metrov od incidentu vôbec nič nesignalizoval. Jeho asistent zdvihol zástavku na znak nedovoleného zákroku a nasledoval veľmi prísny pokutový kop. Tento diskutabilný verdikt poriadne nahneval realizačný tím Námestova, no protesty boli zbytočné.

Loptu si na biely bod postavil Filip Kolorédy a poľahky prekonal Lešňovského. O víťazovi stretnutia tak museli rozhodnúť strely zo značky pokutového kopu. V nich mali pevnejšie nervy rusnákovci, keď sa ani raz nemýlili. Domáci dvakrát zaváhali a tak do ďalších bojov postúpilo favorizované Námestovo. S odretými ušami, ale predsa. Aj taký býva futbal. Hostitelia ukázali svoju kvalitu a neboli ďaleko od prekvapenia, no napokon zvíťazila spravodlivosť a možno aj väčšie skúseností MŠK z náročných zápasov.

Námestovčania pripravili svojim priaznivcom drámu až do úplného záveru stretnutia.

Autor článku a foto: Milan Švába