Domov / Aktuality / Jozef Kabaň z Vavrečky bude šéfdizajnérom BMW

Jozef Kabaň z Vavrečky bude šéfdizajnérom BMW

Úspešný slovenský dizajnér zo susednej dediny Vavrečka, ktorý v minulosti pracoval aj pre Audi, končí v českej automobilke Škoda a zaujme miesto šéfdizajnéra automobilky BMW.
Jozef Kabaň mal v minulosti na starosti dizajn exteriérov pre Audi. Okrem toho navrhol aj vzhľad celého exteriéru Bugatti Veyron s výnimkou kolies. Spoločnosť BMW Group predstavila nový tím oddelenia dizajnu na čele so šéfdizajnérom Adrianom van Hooydonkom. Za dizajn samotnej značky BMW tak bude odteraz zodpovedný Jozef Kabaň.

Jozef Kabaň, Zdroj: Škoda Auto

Životopis
Jozef Kaban sa narodil 4. januára 1973 v Námestove a patrí medzi najúspešnejších slovenských dizajnérov. Po stredoškolskom štúdiu umeleckého dizajnu na Škole úžitkového výtvarníctva v Kremnici pokračoval od roku 1991 štúdiom produktového a priemyselného dizajnu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Ako študent sa zúčastnil dizajnérskej súťaže pre značku Škoda, v ktorej získal 2. miesto a možnosť pracovať pre koncern VW, najskôr ako praktikant a neskôr ako dizajnér exteriéru automobilov. Volkswagen sa ho rozhodol finančne podporovať v ďalšom štúdiu na londýnskej Royal College of Art v odbore „dizajn vozidiel“. Stal sa prvým Slovákom, ktorý túto školu absolvoval. V poslednom roku štúdia získal cenu „Giorgio Giugiaro Award for Design Innovation“. V roku 1999 sa dostal do tímu dizajnu superšportu Bugatti Veyron vedeného šéfdizajnérom VW Hartmutom Warkussom, v ktorom bol zodpovedný za návrh exteriéru. Podieľal sa tak na vývoji od prvých nákresov (prvá štúdia bola zverejnená v Tokiu 1999) až po začiatok produkcie v roku 2003 (v auguste 2003 bol vyrobený prvý plne funkčný prototyp). V roku 2003 odišiel Warkuss do dôchodku a tak bol Kabaň prezentovaný ako dizajnér Veyronu, napriek tomu, že vtedy už od VW prešiel k Audi. Tu sa za tri roky vypracoval na vedúceho Centra pre dizajn exteriéru. Od februára 2008 zastáva funkciu vedúceho oddelenia designu značky Škoda Auto. V roku 2014 predstavil dizajnovú štúdiu Škody VisionC, z ktorej vychádzajú súčasné modely tretej generácie Octavia, Fabia a Superb.

ZDROJ: Wikipedia