Domov / Aktuality / Hudobný festival Verím Pane 2018 začne už o pár dní

Hudobný festival Verím Pane 2018 začne už o pár dní

Verím Pane 2018 oživí Námestovo na 5 dní

Tretí júlový týždeň sa môžu priaznivci kresťanskej hudby tešiť na 28. ročník Hudobného festivalu Verím Pane. Návštevníkov čakajú koncerty, workshopy, diskusie či divadelné predstavenie a samozrejme duchovný program.
V utorok, 17. júla začneme festivalovou svätou omšou o 17:00 hod. v námestovskom Kostole sv. Šimona a Júdu, hudobne ju bude doprevádzať zbor z Novoti.
V stredu ráno o 9:00 hod. začíname workshopmi. Zborové spievanie povedie o. Marek Jamrich, Tanečný workshop Natália Hvolková, Tvorivý ateliér pre šikovné kreatívne ruky povedie trojica lektorov Klára Horváthová, Matej Podstrelenec a Barbora Takáčová. V rámci tvorivého workshopu Práca v kapele sa na návštevníkov tešia lektori Evka Halčinová (spev, hlas), Adrián Malovaník (klavír, klávesy), Michal Puchel (bicie, perkusie), Lukáš Konštiak (gitara) a Tomáš Baľák (basa). Staronovým workshopom bude tzv. „ŠUPA“. Ide o skratku názvu Škola Uctievania – Praktické aplikácie:„Chceme spolu rásť ako uctievači, hudobníci a vedúci chvál. Vidíme okolo seba smäd a hlad po Božej prítomnosti a veľmi túžime, aby mohlo čoraz viac ľudí prežívať stretnutie so živým Bohom skrze Jeho prítomnosť v Duchu a v pravde. Veríme, že táto „škola“ bude miestom vystrojenia do služby uctievania a tešíme sa, že do toho chceš ísť s nami!“, približujú lektorky Martina Belejová (vedúca chvál, Martindom), Eva Hrešková (vedúca chvál, Martindom), Lenka Jamborová (vedúca tanečného tímu, Martindom), Mária Škovierová (vedúca chvál, Modlitebný dom Elaion, Eben Ezer). Alternatívou a sprievodnou aktivitou zároveň bude možnosť naučiť a zahrať sa nové, ale aj staré dobré Spoločenské hry. Od stredy do soboty cez deň (od 9:00 do 16:50) v Dome Kultúry a počas večerných koncertov vo festivalovej čajovni budú spoločenskými hrami sprevádzať Maroš Matušák, Martin Laštík a Dávid Brandys.

Ďalšie špecifiká 28. ročníka festivalu Verím Pane komentuje jeho zakladateľ a organizátor, Juraj Drobný: „Pre niekoho možno bude novinkou, že všetky koncerty (až na 2 výnimky) budú od stredy na amfiteátri. Pre iných sobotňajšia diskusia #Verím Pane for Jan, o boľavých udalostiach, ktoré sme prežili a prežívame a o angažovaní sa mladých v spoločenskom živote. Novinkou bude i seminár o tvorbe piesní, ich nahrávaní a prezentácii s názvom POZOR PESnička, pod vedením pesničkára Mira Jila, hudobníkov a zvukových majstrov Martina Norisa a Mira Šibíka, zvukárov Pavla Prockla, Trenčianskeho bazáru a ďalších.
Koncertný program začne už v stredu 18. júla na námestovskom amfiteátri po skončení festivalovej sv. omše v kostole. Tvorivá skupina mladých umelcov z Dolného Kubína uvedie koncertné prevedenie skladieb z muzikálu Jesus Christ Superstar. Po nich nastúpi na pódium kapela Catharsic, ďalej prešovská vokálna gospelová skupina G.O.D.`s, prídu zahrať aj EL ROI a DEAL.
Štvrtok, 19. júla pokračujeme tvorivými workshopmi, poobede o 14:00 hod. začne vo festivalovej čajovni dvojdňový seminár POZOR PESnička. „Je to búda, v ktorej sa venujeme pesničke od kosti a je v nej psina.Chceme vytvoriť priestor pre všetkých, ktorí vo vesmíre zvanom PESNIČKA (na rôznej úrovni) lietajú, alebo len zo zeme žasnú, aké je to všetko úžasné. Ak sa nám (ti) podarí odovzdať a získať aspoň jednu myšlienku, skúsenosť, postreh, ak spolu zažijeme niečo tvorivé, ak spoznáme aspoň jednu novú dušu, bude to stáť za to.“ láka na stretnutie Miro „Jilo“ Šmilňák, autor myšlienky seminára. Písanie pesničkových textov, komponovanie, aranžovanie a hudobná produkciaa tajomstvá zvukovej alchýmie v štúdiu a na koncertoch budú hlavné okruhy tém.

Verim Pane 2017

Večerný koncertný program na amfiteátri odpáli pesničkár Peter Janků, pokračovať bude poprocková formácia zo Sečoviec Magnet. O 20:15 hod. nastúpi na pódium Sima Martausová, domáci Spod Budína rozprúdia zábavu a program zakončí o. Braňo Kožuch s kapelou, ktorý povedie hudobnú modlitbu.
V piatok od rána pokračujú workshopy, poobede seminár POZOR PESnička, festivalovú sv. omšu o 17:00 bude hudobne doprevádzať zoskupenie dvoch zborov pod názvom FORTUNA & UPeCe Friends. Koncerty na „amfiku“ otvorí mladá rocková formáciaTimon, divákov roztancuje ružomberská kapela Kéfas. Temperamentná východniarka Slávka Tkáčováso skvelými muzikantmi ponúkne kombináciu rýchlej aj pomalej hudby. Oravské publikum sa môže následne tešiť na obľúbenú kapelu Credo. Hudobnú modlitbu na záver amfiteátrovského bloku povedie o. Vladimír Kutiša doprevádzať ho bude kapela HopeRise z Rajca.
Nočných priaznivcov hudby určite poteší komorný koncert v Dome Kultúry so začiatkom približne o 23:30 hod., na ktorom vystúpi Miro Jilo a taktiež Michal Hirko.
Kto by sa chcel v tomto čase stíšiť v modlitbe, môže sa zúčastniť TAIZÉ v kostole.
Sobotňajší program ponúka v kostole doobedu o 10:00 hod. Duchovnú obnovu s námestovským dekanom, o. Milošom Pekarčíkom. Poobede sa na amfiteátri predstavia Adrián Lojsch & František Furman, Ondro Štyrák, Miro Vranský, rodinná kapela Smaily a zoskupenie s názvom Podľa Božej Mapy.
V čajovni budú o udalostiach v spoločnosti a ich odkaze do budúcna diskutovať Juraj Šeliga, Michal Magušin a Juraj Drobný. Fanúšikov tanečného umenia poteší v Dome Kultúry o 16tej predstavenie s názvom D4V1D v podaní Tanečného divadla ATak.
O festivalovú svätú omšu v kostole o 17tej sa postará o. Marek Jamrich spolu s Mládežníckym zborom z Dolného Kubína.
Večerný koncertný program otvorí kapela Sába. Prekvapením večera bude vokálno-inštrumentálne hudobné teleso z pohraničnej oblasti Rakúska a Slovenska, nadšené pre Gospel, Spiritual a modernú populárnu hudbu s názvom BL GOSPEL. Radosť divákom znásobia kapely MetelicaaBoží Šramot. Večer uzavrie modlitbou o. Marek Jamrich s hudobným doprovodom Spoločenstva pri Dóme sv. Martina.

Verim Pane 2017

Vrcholom festivalu Verím Pane už tradične býva nedeľná svätá omša na námestovskom amfiteátri. Začne o 11tej hodine. Zaujímavosťou tohto ročníka bude to, že o hudobný doprovod sa postarajú členovia kapely Credo a všetci účinkujúci, ktorí sa počas festivalu zapoja do skúšok a prípravy na túto sv. omšu.
Nedeľný hudobný program odštartujú o 15:15 Pesničkohry s Mirom Jilom, nasledovať budú festivalové stálice Križiaci, The Elements, Felice a Kapucíni.O záver 28. ročníka festivalu Verím Pane sa postará zoskupenie worship hudobníkov, lídrov a skladateľov, vychádzajúcich zo Spoločenstva Piar, známych pod názvom PiarMusic.
Aktuálne informácie o programe nájdete na www.verimpane.sk.
Ak by ste sa chceli zapojiť viac ako len účasťou na programe, hľadáme dobrovoľníkov na pomoc s organizáciou festivalu, stačí sa registrovať na www.verimpane.sk v sekcii INFO – DOBROVOĽNÍCI – záujemcovia neskôr obdržia informácie e-mailom. Vstup na všetky podujatia festivalu je voľný, festivaloví návštevníci a fanúšikovia ho môžu podporiť dobrovoľnými príspevkami. Pri podujatiach v kultúrnom dome odporúčame využiť možnosť rezervácie miest.
Hudobný festival Verím Pane sa konal prvýkrát v roku 1990 v Horných Kočkovciach. V rokoch 1994 – 1996 bola miestom konania Považská Bystrica. V roku 1997 sa festival nekonal a od roku 1998 sa koná v Námestove.
Festival oficiálne zastrešuje a organizuje LUX communication v spolupráci s organizáciami a inštitúciami: Gospelová muzika, o. z., Rímskokatolícka farnosť Námestovo, Mesto Námestovo, Žilinský samosprávny kraj a Dom Kultúry Námestovo.

ZDROJ: www.verimpane.sk , FOTO: gospelfoto.sk