Slovnaft cup: 4. kolo – Vydarený futbalový sviatok na hornej Orave

streda 27. september 2017 – Domáci MŠK sa rozlúčil s pohárovou súťažou so cťou

Námestovo – Trnava 0:1 (0:1)

Gól: Slavko Lukić

Zostava domácich: T. Lešňovský – Mi. Čiernik, J. Siman, M. Habiňák, Mart. Buckulčík – Mar. Čiernik – P. Jagnešák (70. M. Pikoš), S. Kurtulík, L. Čecho (53. Ľ. Jaššo), L. Kubica (70. M. Snovák) – Ma. Žákovič

Zostava hostí: M. Chudý – O. Janso, Ma. Tóth, I. Hladík, S. Lukić – M. Oravec, Y. Pehlivan – T. Brigant (72. E. Jirka), J. Vlasko (90. L. Mihálik), V. Tchanturishvili – K. T. Yilmaz (72. M. Egho)

V rámci Slovenského pohára pricestovali k Oravskej priehrade v nedávnej minulosti viaceré popredné tímy, no tentoraz prišlo ešte väčšie a historicky úspešnejšie mužstvo – trnavský Spartak. Mužstvo, ktoré sa môže popýšiť nádherným futbalovým stánkom legendárneho Antona Malatinského, spôsobilo, že námestovský štadión sa zaplnil takmer do posledného miestečka. A divákov mohlo byť ešte viac ako oficiálnych 1450, lenže v Bobrove a v Dolnom Kubíne boli v rovnakom čase na programe dohrávky piatej resp. štvrtej ligy.

Hostia začali tak, ako sa na favorita patrí. S loptou sa okamžite presunuli na polovicu žlto-čiernych so zámerom čo najskôr prekonal ich obranný val. Lešňovský musel prvýkrát zakročiť v 5. minúte, keď mieril medzi tri žrde Yilmaz. Nasledujúcu štvrťhodinu hrali Hornooravci veľmi disciplinovane a držali „bílych andelov“ v bezpečnej vzdialenosti od svojej brány. V 20. minúte po taktickom faule Buckulčíka na Briganta dostali spartakovci možnosť zahrávať priamy kop. Jeho exekútorom bol krajný obranca Slavko Lukić a prízemnou strelou k pravej žrdi otvoril skóre stretnutia – 0:1.

Pekný futbalový moment nastal v 24. minúte. Jagnešák vysunul kolmou prihrávkou Žákoviča, ktorý pred bránou hľadal nabiehajúceho Kubicu. Vracajúci sa kapitán hostí Janso ale poslal loptu v sklze na roh. V ďalšom priebehu prvého polčasu sa osmelili aj Námestovčania a podnikli niekoľko ofenzívnych výletov k šestnástke súpera. A keď v 36. minúte predviedol po úniku Briganta ukážkový obranný zákrok Siman, hostiteľom vzrástlo sebavedomie. A keď sa rovnakým spôsobom onedlho nato prezentoval Habiňák proti Yilmazovi, domáce publikum neskrývalo spokojnosť s predvádzanou hrou svojho tímu.

To už Námestovčania hrali podstatne odvážnejšie a trvalejšie obliehali „veľké vápno“ Trnavy. Po jednej z akcií našiel Buckulčík Kurtulíka. Jeho dobré, no málo razantné zakončenie predsa zaskočilo Chudého. Ten loptu s námahou vytlačil na žrď a nasledoval rohový kop. V 44. minúte sa zrodila nečakaná, no najväčšia šanca Námestovčanov v zápase. Pri dlhej nakopnutej lopte na Jagnešáka bol skôr Janso. V snahe zažehnať rodiace sa nebezpečenstvo poslal slabú „malú domov“ Chudému. Lopty sa zmocnil práve Patrik Jagnešák a zoči-voči gólmanovi Spartaka ju poslal vedľa vzdialenejšej tyče. Nevyužitá príležitosť, ktorá žlto-čiernych ešte dlho mrzela a ešte možno stále mrzí.

Srbský obranca Slavko Lukic strieľa víťazný gól v 20. minúte zápasu z priameho kopu.

Lepší nástup do druhého dejstva mal fortunaligista. V 50. minúte sa pred Lešňovským ocitol Brigant, no neprekonal ho, pretože náš gólman sa prezentoval reflexívnym zákrokom. Po ňom to skúšal z uhla Janso, ktorý sa zjavil v pokutovom území, no Lešňovský si dal pozor a loptu vyrazil. V 68. minúte zaváhal v súboji s Vlaskom Habiňák. Našťastie, Yilmaz poslal loptu len nad námestovskú bránu. Ochrancovi domácej svätyne potom vyprášil rukavice prudko zakončujúci Tchanturishvili.

V závere sa ešte hostia snažili prikrášliť tesné vedenie. V prečíslení posielal dobrú prihrávku na nabiehajúceho Egha Jirka, ale Michal Čiernik predviedol výborný defenzívny zákrok, ktorý si ešte raz zopakoval v nadstavenom čase. Bodku za stretnutím dala Jirkova milimetrová nahrávka na najčerstvejšieho hráča na ihrisku Lukáša Mihálika. Ten stojaci tesne pred Lešňovským mieril prudko, ale len do jeho nôh. Situácia, za ktorú si zaslúžia pochvalu obaja hráči.

Trnavský brankár Martin Chudy vychytal strelu Samuela Kurtulíka.

Po najtesnejšej výhre postúpil do osemfinále aktuálny líder našej najvyššej súťaže. Domáci futbalisti si pred zrakmi priaznivcov z obidvoch táborov hanbu neurobili. Príkladne bojovali na hranici svojich možností a pri troche šťastia mohli doviezť duel do záverečného rozstrelu. Nestalo sa, no i tak to bola v ideálnom počasí výborná reklama na futbal. Dúfajme, že o rok zavíta do Námestova rovnako atraktívny súper, ktorý opäť naplní štadión MŠK.