Domov / Aktuality / Zdravotníci v Námestove pôsobia v nových priestoroch

Zdravotníci v Námestove pôsobia v nových priestoroch

Zdravotníci v Námestove už pôsobia v nových priestoroch Oravskej polikliniky. V budove polikliniky bolo dobudované druhé podlažie, kde sa presťahovalo celé oddelenie Klinickej biochémie a hematológie i ambulancie súkromných a štátnych lekárov.

Otvorením nových ambulancií sa zlepší dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre pacientov. Tí ich nájdu v jednej budove, v moderných priestoroch. ,,Námestovčania pociťujú určitú nespravodlivosť v tom, že každý okres v regióne má svoju nemocnicu a najväčšia spádová oblasť svoju nemocnicu nemá. Aj takýmto spôsobom im chceme zabezpečiť kvalitnú zdravotnú starostlivosť. Verím, že obyvatelia námestovského okresu sa budú tešiť zo služieb, ktoré v poliklinike pribudli. Profesionálna a najmä dostupná zdravotná starostlivosť je základom pre stabilný ekonomický rasť a zdravý rozvoj kraja. V rámci stratégie Žilinský kraj 22+ budeme podporovať neustály rozvoj našich zariadení,“ povedala predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Erika Jurinová.

Počas stavebných prác bola činnosť polikliniky plne zachovaná. Práce, ktoré začali minulý rok vo februári boli ukončené vlani v decembri. Kolaudačné rozhodnutie nadobudlo platnosť koncom marca 2018. Realizácia projektu zahŕňala od búracích prác, cez vybudovanie nových rozvodov vody, kanalizácie a ústredného kúrenia, až po stavbu nových priečok, položenie dlažby a obkladov, či nového náteru. Súčasťou projektu bol výťah ako na osobné, tak aj nákladné použitie.

Celkové náklady stavby sa vyšplhali na sumu 640-tisíc EUR a ďalších 175-tisíc EUR investovala župa do nákupu vybavenia pre oddelenie klinickej biochémie a hematológie.

Do nedávno dokončených priestorov sa v marci zo starej polikliniky presunuli viaceré ambulancie, pre pacientov sú k dispozícií pľúcna, interná a diabetologická ambulancia, očná ambulancia pre deti, ambulancia funkčnej diagnostiky a sonografia ambulancia, ECHO a tiež neštátna stomatologická ambulancia. ,,Do nových priestorov sa presťahovalo aj verejnosti neprístupné oddelenie klinickej biochémie a hematológie (laboratórium), čím sa zlepší dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre pacientov Oravskej polikliniky,“ povedala riaditeľka Oravskej polikliniky Mária Šišková.

Zriaďovateľom Oravskej polikliniky v Námestove je Žilinská župa. Je jedinou poliklinikou, ktorú ŽSK spravuje.

,,Máme aj ďalšie plány. Samotná budova si žiada ešte dobudovanie, takže v krátkej dobe budeme žiadať o eurofondy na centrá zdravotnej integrovanej starostlivosti. Rovnako plánujeme dobudovanie rehabilitačného centra na prízemí,“ uzavrela Jurinová.

Oravská poliklinika Námestovo má špecifické postavenie v sieti poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v regióne tým, že je jediným poliklinickým zariadením v najväčšom okrese Oravy, v ktorom nie je nemocnica.

ZDROJ: Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja