Domov / Aktuality / Vyjadrenie organizátorov Námestovského pivného festivalu k tragickej udalosti

Vyjadrenie organizátorov Námestovského pivného festivalu k tragickej udalosti

V prvom rade chceme vyjadriť hlbokú ľútosť a sústrasť rodine nad udalosťou, ktorá sa stala v nedeľu nad ránom. Od skorého nedeľného rána, kedy nás rodina informovala o zmiznutí Tibora, sme sa snažili byť nápomocní všetkými možnými spôsobmi. Poskytli sme rodine a záchranárom všetky fotografie, videá z akcie, zúčastnili sme sa osobne pátracích akcií a tiež sme zabezpečili kameramanov s dronmi, aby detailne nasnímali okolie ciest a nábrežie od Námestova až po Zákamenné. Robili sme to preto, že nám je ľudsky ťažko z nešťastia, ktoré sa zhodou okolností udialo práve v deň festivalu. 

Nie sme alibisti a v žiadnom prípade sa nechceme zbavovať akejkoľvek zodpovednosti. Pri podujatiach, ktoré organizujeme, musíme vždy rátať aj s výnimočnými situáciami a ich následkami. Napriek veľmi ťažkej situácií, podľa nás, Tiborovej rodiny, priateľov a ani polície nenesieme zodpovednosť za túto tragickú udalosť. Organizátor je zodpovedný za zabezpečenie areálu, teda za priestor v ktorom sa festival koná a to sme do bodky splnili. Na mieste bola počas celého trvania prítomná sanitka, hasiči a tiež početná ochranka, ktorá dbala na chod podujatia. Areál bol oplotený a určite izoloval návštevníkov od priameho kontaktu z hladinou Oravskej priehrady. Organizátor v žiadnom prípade nepodával alkoholické nápoje návštevníkom. Poskytovali sme predajné miesta predajcom a za ich predaj zodpovedajú predajcovia sami. Počas noci sme niekoľko krát kontrolovali predaj alkoholu mladistvým, no je pochopiteľné vzhľadom na to, že sa v areáli nachádzalo takmer 4000 návštevníkov, že to nie je možné odkontrolovať. Faktom je aj to, že mladí môžu požiť alkohol kdekoľvek inde a nie len v areáli. Do dejiska festivalu boli vpustení: deti do 15 rokov len s doprovodom dospelej osoby, ďalej neplnoletá mládež (16,17 rokov), ktorá si lístok zakúpiť môže. Viete, že okrem ochutnávok piva sú dostupné aj koncerty a iné atrakcie, ktoré sú dostupné aj neplnoletým. Ďalej sme samozrejme umožnili vstup aj dospelým osobám. 

Ako určite viete, festival sa skončil o 02:00 hodine nad ránom. Následne museli všetci návštevníci areál opustiť. Čas posledného Tiborového kontaktu s kamarátmi bol o 03:00 a signál jeho mobilného telefónu sa stratil zhruba o 03:30 hod. (Informácie od záchranných zložiek). To znamená 60 – 90 minút po skončení akcie, počas ktorých sa mohol pohybovať úplne kdekoľvek, v akomkoľvek inom podniku, či prevádzke, bez ohľadu na to, že sa pred tým v meste konal pivný festival. My nemôžeme každého odprevadiť domov. Človek je vždy zodpovedný sám za seba. Nemôžeme vedieť čo sa deje mimo areálu, pretože na to nie sme kompetentní. Prosíme, aby ste tieto informácie brali na vedomie a urobili si na základe nich vlastný úsudok.
Pivný festival sme organizovali s úmyslom poskytnúť ľuďom trochu zábavy, prilákať na Oravu návštevníkov a možnosť ochutnať vzorky pív, ku ktorým sa inde ľahko nedostanete. Sami sme obyvateľmi Námestovského okresu a viete, že sa verejnosť pravidelne sťažuje na to, že sa tu nič nedeje. Keď sa už niekto k niečomu odhodlá, vyslúži si len vlnu kritiky, napriek tomu, že to s ním ani priamo nesúvisí.
To, čo musíme urobiť, je vstúpiť si do svedomia, zobrať si ponaučenie a hlavne nehádzať krivo vinu na rodičov, organizátorov, kamarátov, pretože to už nikomu nepomôže. Riešením podľa nás nie je vypustenie priehrady, tá bude súčasťou našich životov zrejme ešte dlho. Nepomôže nám ani zatvorenie krčiem, diskoték a iných podnikov, pretože alkohol aj tak nezmizne. Nezmiznú ani podujatia z nábrežia, pretože amfiteáter tam bol postavený preto, aby sa konali práve tam a mesto čaká ešte veľa festivalov. Nesmieme stratiť ducha, zodpovednosť za seba, za svojich priateľov, naše deti! Priehrada má byť miestom relaxu a odpočinku. Bohužiaľ je už aj miestom večného odpočinku a to viac ako stovky ľudí. Rodine, priateľom a všetkým príbuzným prajeme v týchto ťažkých chvíľach hlavne veľa síl!