V prvom oravskom co-workingovom centre inšpirovali študentov z piatich krajín

8. februára 2017 sa v prvom oravskom co-workingovom centre NOWORK.SK v Námestove uskutočnila prednáška, ktorá spojila 52 zahraničných a domácich študentov so slovenskými startupistami, ktorí sa po rokoch života v zahraničí vrátili naspäť domov, na Slovensko.

V rámci medzinárodného projektu Erazmus sa na Súkromnej Spojenej škole na Slanici stretli študenti z Portugalska, Nemecka, Anglicka a Francúzska, aby si vymenili vedomosti a informácie z oblasti služieb, gastronómie, cestovného ruchu i podnikania. “Cieľom spolupráce je motivovať mladých ľudí, aby boli lepšie pripravení pre život v praxi, aj v rámci európskeho trhu,” hovorí Mária Košútová, učiteľka na Slanici. “V tomto projekte ide o týždenný výmenný program pre študentov od 16 do 20 rokov,” doplnila.

Francúzsky učiteľ David Le Peilett hovorí o Slovensku s nadšením. “Slovensko má veľký potenciál a veci sa hýbu dopredu veľmi rýchlo. Bol som tu v roku 2014 a vidím mnoho zmien, hlavne čo sa týka výstavby, motivácie ľudí a komunikácie v cudzích jazykoch. Pre mnohých týchto študentov je to vôbec prvý zahraničný pobyt, prvé stretnutie s anglickým jazykom v reálnom prostredí. Keď študenti navštívia zahraničie, rozšíri to ich obzory, uvedomia si svoj potenciál a nadobudnú viac dôvery v seba”, hovorí David

Skúsenosti zo zahraničia chcú zúžitkovať doma
Študenti absolvovali počas stáže kultúrny a turistický program. Za zmienku určite stojí aj prednáška v anglickom jazyku, ktorá niesla názov – Businnes, Innovation and Motivation, ktorú viedli štyria šikovní Slováci. Cieľom tohto stretnutia bolo motivovať mladých, aby sa nebáli snívať, zreálniť svoje myšlienky, začali podnikať a pritom sa držali nohami na zemi.

“Spoznali sme aj podnikateľskú stránku Slovenska. Nečakal som to,” hovorí francúzsky učiteľ David Le Peillet. Foto: Svet cez objektív

 

Začnite inovovať seba
V úvode sa predstavil Marek Kapičák, ktorý je zároveň aj prevádzkovateľom NOWORK.SK. Porozprával o svojom živote, ale i o tom, ako podnikal v Írsku a časť z tohto podnikania si priniesol aj na Slovensko. V desiatich bodoch zhrnul a odporučil, čoho sa držať, ak by sa študenti rozhodli dať na podnikateľskú, či startupovú dráhu.

Marek Blizco, dlhoročný zamestnanec spoločnosti Google, hovoril o technológiách, ktoré rastú exponenciálne. “Inovácie nie sú iba o technológiách, ale aj o myslení, vzdelávaní a adaptabilite na zmeny. Ako mladí vyrastáte s novými technológiami, ale ich samotné používanie nie je inovácia. Snažte sa pochopiť širší obraz a majte nadhľad. Otázka je, čo tu bude o 5-10 rokov a ako sa zmeníme my. Ak sa začneme zamýšľať v tejto perspektíve, vtedy začíname inovovať, radil Marek Blizco.

Zľava: Braňo Ratulovský (podnikateľ z oblasti záhradníctva),, Marek Blizco (7 rokov skúsenosti pre Google v manažérskych pozíciách po svete), Marek Kapičák (podnikateľ so skúsenosťami z Írska) a Pavel Ondra (freelance vývojár a analytik). Foto: Svet cez objektív

 

Na otázku, čo by rád odkázal Pavel dnešnej mladej generácií, hovorí: “V dnešnej dobe čoraz menej mladých ľudí o niečom sníva. Máme povinnosti, strach z neúspechu. Napriek tomu, že príde ťažké obdobie, výsmech aj neúspechy, je potrebné myslieť na svoj sen a pracovať na jeho dosiahnutí, nikdy sa nevzdávať a stále bojovať za to, čomu verím,” spomenul v angličtine všetkým študentom.

Záverečná diskusia sa niesla v duchu odstránenia vplyvu sociálnych médií na mladých ľudí, ktorí aj napriek možnostiam, ktoré majú, zostávajú pasívni.

Začnite inovovať, obklopujte sa inšpiratívnymi nápadmi a ľuďmi, ale hlavne – buďte proaktívni,” odkazujú mladým študentom ľudia z Nowork.sk.


……………….
NOWORK.SK – je komunita nezávisle pracujúcich ľudí, ktorí nezdieľajú iba spoločný otvorený priestor, ale taktiež hodnoty, skúsenosti a nápady, ale využívajú synergický efekt, ktorý prináša koncentrácia talentovaných ľudí na jednom mieste.