Domov / Aktuality / V Námestove sa opäť prestavia svetové hudobné hviezdy.

V Námestove sa opäť prestavia svetové hudobné hviezdy.

Dom Kultúry v Námestove tento víkend, v dňoch 20. a 21. októbra, opäť po roku privíta špičkových muzikantov. Po ôsmy krát sa tu bude konať festival Oravajazz s nabitým programom.  

Piatok bude v podaní amerického jazzu

Piatkový program so začiatkom o 19. hodine odštartuje medzinárodný slovensko-česko-maďarský 14 členný big band Matúša Jakabčica, ktorý má v repertoári skladby Matúša Jakabčica ako aj jeho autorské aranžmány známych jazzových štandardov.

Ako druhý v poradí sa predstaví americký speváka a basgitarista Andrew „the Bullet“ Lauer, ktorý patrí medzi významných svetových hráčov na basgitaru. Jeho pódiový prejav je nezabudnuteľný a jeho zvuk sa vám vryje do srdca. Po celosvetovom turné s rôznymi umelcami sa vydal v roku 2017 na turné so svojim vlastným albumom „My bass souls“

Hlavnou hviezdou večera bude americká speváčka a klaviristka Julie Silvera, ktorá vystupovala s hviezdami ako Gloria Estefan, Will Lee či George Benson. Hoci sa preslávila ako vokalistka popri iných umelcoch, už dva krát vyhrala prestížnu súťaž časopisu DownBeat v kategórii sprievodný spevák čím sa dostala do popredia nie len ako vokalistka. O jej profesionálnom speve sa môžete presvedčiť už tento piatok.

Okrem kvalitnej hudby si budete môcť vychutnať aj výstavu fotiek z predchádzajúcich ročníkov festivalu. Autormi fotiek su fotografi Michal Glonek a Michal Stoklasa.

 

Folklórna sobota

Sobotný program festivalu bude tvoriť najmä rôzne fúzie folklóru. Ako prvá sa predstaví mladá talentovaná hudobníčka, hudobný objav minuloročnej sezóny Katarína Máliková, ktorá sa žánrovo pohybuje na hraniciach folklóru, world music, súčasnej vážnej hudby a pesničkárstva. Jej debutový album Pustvopol sa stal jedným z top albumov alternatívnej slovenskej hudobnej scény. A práve piesne z debutového albumu tvoria základ repertoáru jej koncertov.

Po Kataríne na pódiu vystúpi Slovenský ľudový umelecký kolektív spolu s Pacora triom  a Marekom Pastírikom v projekte Ornamenty. originálne spája slovenskú tradičnú ľudovú hudbu s klasickou hudbou, džezom a etnickou hudbou karpatského oblúku. Súčasťou koncertu je VJing (synchronická videoprojekcia a pohyblivé obrázky), inšpirovaný ľudovým výtvarným prejavom – ornamentom, ktorého autorom je popredný grafický dizajnér a umelec nových médií Ján Šicko. Autori hudby, Stanislav Palúch a Marek Pastírik, sa inšpirovali ľudovými piesňa­mi – baladami, uspávankami a tradičnou tanečnou hudbou.

Ako posledná vystúpi maďarská skupina DJABE, ktorá taktiež spája tradičnú maďarskú ľudovú hudbu s džezom.

Okrem koncertov je pre návštevníkov festivalu pripravená výstava prác žiakov výtvarného odboru ZUŠ Námestovo, výstava fotografií či prezentácia žiakov hudobného odboru ZUŠ. si návštevníci môžu

Program festivalu sa začína v piatok aj v sobotu o 19:00 hodine. Lístky je možné zakúpiť na stránke www.oravajazz.sk alebo na mieste pred začiatkom festivalu. Informácie o festivale je možné získať aj z internetovej stránky www.oravajazz.sk.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Ďalšími partnermi festivalu sú SOZA, Americká ambasáda a Mesto Námestovo.

Autor: Namislovský Andrej, organizátor festivalu