Domov / Aktuality / Tvoje záujmy ti nájdu priateľov, hovorí tréner parkouristov

Tvoje záujmy ti nájdu priateľov, hovorí tréner parkouristov

Tvoje záujmy ti nájdu priateľov, hovorí Oliver Jablonský. Chceme vám priblížiť príbeh mladého, talentovaného chlapca. Trstenčan Oliver Jablonský je jedným z hlavných trénerov parkouristov v tíme Parkour a Workout Námestovo. Má 19 rokov a momentálne je v maturitnom ročníku, pripravuje sa na štúdium na vysokej škole. Chcel by študovať telesnú výchovu a angličtinu.

Oliver je veľká motivácia pre mládež. Najmä pre jeho prístup k životu, hodnotám, ktoré vyznáva a nezištne odovzdáva ďalej. Odovzdáva skúsenosti, ktoré získal tvrdou prácou. „Začínal som sám, nemal mi kto poradiť, čo je správne a čo nesprávne. Preto som rád, keď môžem pomáhať druhým a zároveň sa od nich niečo naučiť aj ja.“ Je tréner a chce byť učiteľom, pri ktorom sa deti budú tešiť, že s ním trávia čas. „Chcem byť pre deti a mládež ten učiteľ, ktorý mne chýbal. A keď mám nejaké skúsenosti, či už zo života alebo z tréningu, tak ich chcem posúvať ďalej. Pomôcť tak ostatným predísť chybám, ktoré som robil a motivovať ich k tomu, aby napredovali. Sme tu preto, aby sme si pomáhali a navzájom sa posúvali vpred,.“ hovorí Oliver. Jeho príbeh sa začal približne pred piatimi rokmi. Oliver mal vtedy len trinásť-štrnásť rokov. V úplne obyčajný letný deň, keď trávil svoj voľný čas vonku s kamarátmi, jeden z nich im vnukol nápad, že môžu skúsiť nejaké triky, ktoré videl na internete. Našli si starý drevený stôl, na zem poukladali koberce a tam trávili celé dni. A tak sa začal rodiť talent. Informácie získavali veľmi ťažko. V tom čase bolo na internete len málo informácií. Inšpirovali sa najmä videami od jedného zo zakladateľov parkouru, francúza Davida Bella, alebo filmom Yamakasi. Postupne sa k Oliverovi pridávalo viac detí a spoločne trénovali. Neskôr sa presunuli aj do telocvične v Tvrdošíne, kde v tom čase trénovali iní mladí ľudia break dance. O skupinke chlapcov, ktorí sa venujú parkouru, sa informácie šírili veľmi rýchlo. A tak v krátkom čase začalo do telocvične chodiť čoraz viac detí a mladých ľudí, aby spoločne trénovali parkour.

Oliver bol v roku 2016 aj pri zrode najväčšej oravskej parkourovej rodiny v širokom okolí. So svojimi kamarátmi, tiež vtedajšími žiakmi a ich rodičmi, založili tím Parkour a Workout Námestovo. Na pravidelné tréningy začalo prichádzať čoraz viac mladých nadšencov umenia pohybu, vo veku od 4 do 18 rokov. Aktuálne majú viac ako 100 aktívnych detí z Námestova a okolia. Počas tréningov spoločne vedú deti k nesúťaživosti a k rešpektu k ostatným a okoliu. Učia ich, že je dôležité napredovať postupne a najmä tak, aby to bolo pre ne bezpečné. Ich cieľom je aj poukázať na to, že netreba hneď vidieť len výsledok, ale pozrieť sa, čo všetko za tým stálo. Tvrdia, že netrénujú preto, aby sa porovnávali s druhými. Jediným ich súperom sú ony samy. Aj vďaka tomu je parkourová komunita plná srdečných ľudí, ktorí vždy radi príjmu nových členov medzi seba. Oliver robí to, čo ho baví. Vyhľadáva to, čo ho zaujíma a popri tom spoznáva ľudí, ktorí majú rovnaké záujmy alebo názory. „Naše priateľstvá sú potom silné a mám pri sebe ľudí, s ktorými som rád. Ale mám pocit, že to ľudia dnes robia akosi naopak. Najprv si nájdu ľudí, s ktorými chcú byť a potom sa snažia umelo nájsť niečo, čo by všetkých zabavilo. Ľudia v takýchto partiách veľakrát robia veci, ktoré ich nenapĺňajú a nebavia. A to len preto, aby stále patrili do tejto skupiny,“ dodal. „Som veľmi rád, že mesto Námestovo podporilo mladých Námestovčanov a vybudovalo parkourové ihrisko na Nábreží Oravskej priehrady. Spolu s ostatnými ihriskami je to miesto, ktoré je ideálne na aktívne trávenie voľného času všetkých vekových kategórií.“ hovorí Oliver.

Michaela Pazúriková, ktorá pomáha s organizáciou parkourových tréningov v Námestove o Oliverovi povedala: „Olivera si ako človeka a osobnosť veľmi vážim. Páči sa mi, s akou pokorou a skromnosťou pristupuje k životu. Ako nezištne pomáha a odovzdáva svoje skúsenosti. Na tak mladého človeka je to veľmi obdivuhodné. Za tie roky, čo sa poznáme, ma veľa naučil a v mnohých veciach je pre mňa a aj mojich synov vzorom. Vážim si aj jeho veľkú pomoc námestovským parkouristom. Bez neho a jeho kamarátov by sa nám v Námestove nepodarilo vybudovať takú silnú parkourovú rodinu.“ Oliver má vo svojej budúcnosti jasno. Chce úspešne zmaturovať a vyštudovať vysokú školu. Popri škole má v pláne sa aj naďalej venovať mládeži a odovzdávať svoje skúsenosti. „To je to, čo ma napĺňa a robí šťastným.“ dodáva. Páčilo by sa mu aj cestovať, spoznávať nových ľudí a iné krajiny. No zo Slovenska neplánuje odísť. „Veľa mojich rovesníkov nie je so životom na Slovensku spokojných. Preto odchádzajú za lepším životom do zahraničia. Ak však odíde väčšina mladých perspektívnych ľudí zo Slovenska preč, ostane tu len hŕstka tých, ktorí môžu našu krajinu posunúť k lepšiemu. Slovensko a najmä našu krásnu Oravu mám rád. Preto chcem ostať žiť tu doma na Slovensku.

Autor: Adriána Boldovjaková, ZDROJ: Noviny Námestovčan