Domov / Šport / Poznáme najlepších športovcov mesta za rok 2017

Poznáme najlepších športovcov mesta za rok 2017

Presne po dvanástich mesiacoch sa druhú decembrovú nedeľu konalo v Dome kultúry slávnostné oceňovanie najlepších športovcov a športových kolektívov za rok 2017.

Vzhľadom k tomu, že v niektorých športových odvetviach nemajú súťaže zimnú prestávku, hľadisko nebolo zaplnené do posledného miesta. Z tohto dôvodu absentovali predovšetkým hokejisti a stolní tenisti.

Po príhovore primátora mesta Jána Kaderu nasledovalo postupné vyhlasovanie najlepších. Úlohy moderátora sa opäť zhostil Marián Kasan, ktorý navodil v sále uvoľnenú atmosféru. Najprv bola ocenená štvorica, patriaca pod krídla TJ Oravan. Z oddielu extrémnych športov si cenu prevzal minuloročný celkový víťaz Filip Baník. Po ňom prišlo na javisko zoskupenie UrbanPower, zastupujúce čoraz populárnejší i masovejší šport Parkour a Workout. V treťom prípade sa spomínalo na Jiřího Klama, zakladateľa otužovania na Oravskej priehrade. Na záver tejto časti bol ocenený hokejový brankár Filip Kubiridžák z klubu HK Altis, ktorý neraz svojimi odpoveďami pobavil prítomné publikum.

Filip Baník – Oddiel extrémnych športov

Nasledovalo odmeňovanie tých, ktorých združuje Mestský športový klub, čiže futbalistov. V kategórii žiakov si cenu odniesol stredný záložník Ivan Straka. Pri doraste odznelo meno Štefan Nižník. Ten tak isto, ako jeho predchodca, môže byť vzorom pre iných v prístupe k futbalovým povinnostiam. Medzi dospelými by sa tak isto našlo viacero kandidátov, no kompetentní sa rozhodli pre Michala Čiernika. Stabilný člen základnej zostave A-mužstva podáva dlhodobo spoľahlivé výkony, bez ohľadu na to, či nastúpi na kraji obrany, alebo na poste stopéra.

Trénerom roka sa stal ešte stále aktívny hráč, venujúci sa mladším žiakom v MŠK – Juraj Siman. Na starosti má vekovú kategóriu U13, hrávajúcu súťažne I. ligu Stred SFZ. Prvenstvo medzi športovými kolektívmi si vybojovala hokejová mládež z HK Altis. Tú pri preberaní ceny zastupoval Filip Kubiridžák, nakoľko námestovské juniorské tímy boli na turnaji v Maďarsku. Absolútny víťaz a zároveň Športovec roka 2017 si taktiež nemohol prevziať cenu. Stolný tenista, ešte len 15-ročný Dalibor Diko je aktuálne hráčom prvoligového MSTK Tvrdošín A a zároveň aj juniorským reprezentantom Slovenska, preto sa za svojimi súpermi nacestuje viac ako dosť. Ocenenie za neho prevzala jeho stará mama.

TRÉNER ROKA – Juraj Siman

Nezabudlo sa ani na človeka, ktorý urobil pre rozvoj športu v Námestove veľký kus práce. Silvester Habiňák je osoba neodmysliteľne spätá s futbalom meste. V MŠK pôsobil vo funkcii trénera a prezidenta klubu viac ako dvadsať rokov a podieľal sa na jeho mnohých úspechoch.

Okrem ocenených boli diváci zvedaví aj na to, aká známa športová osobnosť tentoraz zavíta do metropoly Bielej Oravy. Z dvojice pozvaných napokon dorazila len dvojnásobná juniorská majsterka Európy v boxe Jessica Triebeľová, pochádzajúca z neďalekého Klina. Druhým bol taktiež rodák z Oravy Štefan Svitko, ktorý vyrastal v Žaškove. Známeho slovenského motokrosového pretekára ale povinnosti prinútili odcestovať do Talianska.

CELOŽIVOTNÝ PRÍNOS PRE ROZVOJ ŠPORTU V MESTE – Silvester Habiňák

O hudobné spestrenie tohto podujatia sa postarala speváčka Natália Žuffová, ktorú na gitare sprevádzal Štefan Franek. Svoje vystúpenie ponúkla prítomným aj početná parkour a workoutová skupina UrbanPowerMiroslav a Peter Filičkovci predstavili výstavbu vodného vleku, ktorý by mal byť hotový najneskôr na jeseň 2018. Situovaný by mal byť na brehu Oravskej priehrady do tzv. Učka.

Zoznam ocenených športovcov a športových kolektívov za rok 2017
TJ ORAVAN NÁMESTOVO
Filip Baník – Oddiel extrémnych športov
zoskupenie UrbanPower – Parkour a Workout
Jiří Klam (in memoriam) – Oddiel otužilcov
Filip Kubiridžák – hokej: HK Altis

MŠK NÁMESTOVO
Ivan Straka – futbal: žiaci
Štefan Nižník – futbal: dorast
Michal Čiernik – futbal: muži

TRÉNER ROKA
Juraj Siman – futbal: mladší žiaci U13

KOLEKTÍV ROKA
HK Altis Námestovo – hokej: mládež

ŠPORTOVEC ROKA (ABSOLÚTNY VÍŤAZ)
Dalibor Diko – stolný tenis: MSTK Tvrdošín A

CELOŽIVOTNÝ PRÍNOS PRE ROZVOJ ŠPORTU V MESTE
Silvester Habiňák – futbal: MŠK Námestovo

FOTOGALÉRIA:

Autor článku a foto: Milan Švába