Domov / Aktuality / Spomienka na Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú v Námestove

Spomienka na Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú v Námestove

K spomienkovým zhromaždeniam za zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sa v piatok 2.3. 2018 pridalo aj mesto Námestovo. Na Hviezdoslavovom námesti sa pri soche P.O.Hviezdoslava stretlo odhadom 300 ľudí, ktorí si zapálením sviečky a minútou ticha uctili ich pamiatku. Organizátori predniesli krátky prejav, ku ktorému sa pridal slovom aj Mudr. Socha a novinárka Anna Lajmonová.

Títo dvaja mladí ľudia, plný síl a múdrosti, dokázali za poznanie pravdy bojovať až tak silno, že za to zaplatili tú najvyššiu cenu. Preto im bez najmenších pochýb patrí ta najhlbšia úcta.

Prečítajte si celý prejav, ktorého autorom je Miroslav Benian.

Ján Kuciak + Martina Kušnírová

Ján, veril, že postupnými krokmi sa dá spoločnosť a politická verejnosť kultivovať tak, aby sa ľudia správali korupčne stále menej a menej.
Vedel, že sa to nestane za rok ani za dva. Myslel si, že to môže trvať aj celý ľudský život. Na jednej stane by bol veľmi rád, keby sme mali dokonale fungujúci systém, na druhej s úsmevom tvrdil, že potom už by nemal prácu. Mal teda nielen veľký zmysel pre spravodlivosť, ale pre humor. Ján bol samozrejme typom človeka, ktorý by bol pre spoločnosť veľmi prospešný v každom povolaní.
Martina, jeho najbližšia bytosť, mala pred sebou takmer s určitosťou úspešnú kariéru archeologičky. Svojej práci sa venovala srdcom i dušou. Z pohľadu priateľov Martina nebola rada stredobodom pozornosti. Väčšinou sa držala v úzadí a vždy sa červenala, keď bol o ňu príliš veľký záujem. Neznášala však nespravodlivosť a krivdy, chcela ich naprávať, to mali s Jánom spoločné.
Títo dvaja mladí ľudia, plný síl a múdrosti, dokázali za poznanie pravdy bojovať až tak silno, že za to zaplatili tú najvyššiu cenu. Preto im bez najmenších pochýb patrí tá najhlbšia úcta.
Vážme si ich a ceňme si informácie, ktoré nám priniesli. A je len a len na nás, ako s nimi naložíme, a postaráme sa o to, aby ich životy nevyhasli zbytočne.
Česť ich pamiatke…
Autor: Mária Červeňová – organizátorka, FOTO: Michal Glonek