Slovnaft Cup: 2. kolo – Prekvapenie na úkor favorita

streda 9. august 2017 – Heroický výkon MŠK a  postup do ďalších bojov

Námestovo – Nové Mesto nad Váhom 4:1 (0:1)

Góly: Patrik Jagnešák, Marek Žákovič, Samuel Kurtulík, Samuel Kormaňák – Juraj Beňo

Zostava domácich: T. Lešňovský – M. Pikoš, Mart. Buckulčík, M. Habiňák, Mi. Čiernik – R. Jagnešák – P. Jagnešák, S. Kurtulík (90. M. Hvoľka), Mar. Čiernik, L. Kubica (90.+ Š. Mydlár) – M. Žákovič (85. Sa. Kormaňák)

Priaznivci dobrého futbalu mali v pláne pozrieť si uprostred týždňa prestížny duel proti košickému FC VSS, no ten tesne pred začiatkom nového súťažného ročníku ohlásil svoj zánik. V II. lige i v Slovenskom pohári ho nahradil celok z Považia – AFC Nové Mesto. Aj v tomto prípade ide o druholigistu, majúceho určite dostatočné skúsenosti z náročných zápasov. Preto bol pasovaný do úlohy favorita tohto pohárového duelu.

To, že neprišiel kolektív v zelených dresoch na Oravu na výlet, preukazoval hneď od úvodu. V 9. minúte sa pred Lešňovským ocitol Živčic, ale domáci gólman predviedol pohotový zákrok. Vzápätí sa neujal Žákovičov half volej na druhej strane. Hostia aj naďalej podkurovali obrane MŠK a to v úmornej horúčave nebolo ani zďaleka potrebné. Skóre sa prvýkrát menilo v 18. minúte. Ďanovský napálil loptu do pravej žrde. Tá sa odrazila k Jurajovi Beňovi a ten ju dorazil do odkrytej brány – 0:1.

Hornooravský treťoligista prekvapil dosiahnutým výsledkom celú futbalovú verejnosť na Slovensku.

Pekné futbalové momenty bolo vidieť naďalej. Viac sa osmelili i zverenci Ivana Rusnáka. V 27. minúte predviedol pekný prienik do pokutového územia Bošanský, ale jeho zakončenie nebolo najpresnejšie. Druhá polovica prvého dejstva patrila treťoligistovi. Vypracoval si tri výborné príležitosti, ale vyrovnať sa mu nepodarilo. Krátko pred odchodom na polčasovú prestávku bol v šestnástke faulovaný Kurtulík, ale hvizd hlavného arbitra nepochopiteľne nezaznel.

Po výmene strán malo stretnutie ešte vyššie parametre, hlavne vďaka oduševnenému výkonu Hornooravcov. Príkladná bojovnosť sa im aj vyplatila. Už v 47. minúte nachytal Patrik Jagnešák na hruškách brankára Druxu. Priamy kop zatočil k bližšej tyči a vypukol elixír radosti. Zakrátko nato predviedol dobrú orientáciu v „malom vápne“ Marek Žákovič a druhýkrát rozvlnil sieť. To dokonale zaskočilo súpera a naopak, nakoplo hostiteľov k ešte zvýšenej aktivite.

Obaja aktéri bojovali v stredu aj s veľmi vysokými teplotami. Občerstvenie im preto padlo vhod.

Šance sa ale striedali, obaja gólmani si zachytali do sýtosti. V 67. minúte sa ako skúsený mazák predviedol Samuel Kurtulík a chladnokrvne po zemi zvýšil už na prekvapujúcich, no zaslúžených 3:1. Aj po tomto momente boli Novomešťania rýchli a neustále nebezpeční. Lešňovského však dostatočne rozchytali a ten by už nekapituloval ani do polnoci. V závere už bolo jasné, že Námestovčania nedopustia žiadnu drámu a dotiahnu výborné stretnutie do zdarného konca.

Navyše im to ešte uľahčil hosťujúci kapitán Jaroslav Kubrický, ktorý v 81. minúte stiahol unikajúceho Žákoviča a bol právom vylúčený. Prikrášliť už aj tak vynikajúci výsledok sa snažil Marián Čiernik, keď sa pohral s rozhodenou obranou AFC. Čo sa nepodarilo jemu, to dokázal striedajúci Samuel Kormaňák. Vystihol slabú prihrávku protihráča vlastnému brankárovi. Zmocnil sa lopty, rutinérsky obišiel Druxu a za obrovského jasotu domáceho publika ju poľahky poslal za bránkovú čiaru.

Konečný rezultát je pre mnohých veľmi prekvapujúci. Hlavne po prvej 45-minútovke by azda nikto nepovedal, že to takto dopadne. Avšak domáci predviedli neskutočné predstavenie. Druholigista nebol rozhodne ľahkým súperom, práve naopak. V každej fáze zápasu mal dostatok šancí, no našťastie nebol taký efektívny ako Námestovo. Výhra 4:1 a postup do 3. kola Slovnaft cupu bola zároveň krásnym darčekom pre Juraja Simana, dlhoročného hráča žlto-čiernych. Deň pred stretnutím oslávil 40 rokov a v hráčskej kariére pokračuje naďalej.

Autor článku : Milan Švába , FOTO: Michal Glonek