Domov / Šport / Slovnaft cup: 1. kolo – Napokon rozhodol jediný gól v závere

Slovnaft cup: 1. kolo – Napokon rozhodol jediný gól v závere

sobota 22. júl 2017 – Favorizovaný treťoligista postúpil, no jednoduché to nemal

Oravská Jasenica – Námestovo 0:1 (0:0)

Gól: Juraj Siman
Zostava domácich: R. Florek – J. Prielomek, M. Polák, P. Binek, Mi. Zanovit – V. Madleňák – S. Polák (82. Ma. Vráb), Mi. Vráb, M. Brontvaj (53. A. Hvoľka) – J. Feranec – T. Hollý
Zostava hostí: T. Lešňovský – M. Pikoš, Mart. Buckulčík, M. Habiňák, Mi. Čiernik – J. Siman – P. Jagnešák, S. Kurtulík, Mar. Čiernik, L. Kubica (74. M. Snovák) – M. Žákovič

Uplynulú sobotu odštartoval nový ročník Slovenského pohára vo futbale. V úvodnom kole nemuseli Námestovčania cestovať ďaleko, iba do susednej obce. Prestížne derby prilákalo do hľadiska dovedna štyristo priaznivcov obidvoch tímov. Favoritom duelu bol účastník III. ligy SsFZ, no hostitelia nenastúpili v porazeneckej nálade. Práve naopak, na súpera z vyššej súťaže si trúfali a chceli zvíťaziť.

Ukázalo sa, že teplé počasie skôr prekážalo divákom ako aktérom na hracej ploche. Tí nešetrili pohybom počas celého stretnutia. Kombinačné akcie bolo vidieť na oboch stranách. Hostia z okresného mesta sa snažili o častejšie držanie lopty na svojich kopačkách a o rýchly prechod k bráne Oravanu. Ten tak isto ukázal svoje kvality a to nielen v defenzívnej činnosti, ale i smerom dopredu. Nový tréner piatoligistu Adrián Kubáni dokonale pozná kolektív MŠK  a svojich zverencov na jeho hru dobre pripravil.

Ako prvý sa o vzruch postaral kapitán zeleno-bielych Juraj Feranec, ale jeho strela smerovala tesne vedľa. Na opačnej strane to v 38. minúte skúšal Samuel Kurtulík, no mieril tesne nad. Neujala sa ani následná hlavička hostí po centri z rohového kopu. V prvom dejstve tak brankári nekapitulovali, čo určite viac tešilo domáce publikum. Šanca Jaseničanov na dobrý výsledok tak stále žila.

Aj po obrátke mal zápas patričné nasadenie, preto museli byť brankári stále v strehu. Domáci Richard Florek sa v 51. minúte len bezmocne pozeral na zakončenie Juraja Simana z 20 metrov. Lopta opečiatkovala brvno a spadla pred bránkovú čiaru. Striedačka Námestova sa už radovala, no bezgólový stav ostal v platnosti. Hneď z protiútoku Stanislav Polák natiahol Lešňovského. Ten ukázal svoje postreh a dobrý reflex aj v 73. minúte, kedy sa ho snažil prekonať Tomáš Hollý.

Pohárový derby zápas sa skončil najtesnejšou výhrou námestovského MŠK.

Záverečná 15-minútovka už bola v réžii žlto-čiernych. Tí si boli vedomí, že na skórovanie im už neostáva veľa času a tak vrhli všetky sily do útoku. V 80. minúte poslal Kurtulík loptu znovu nad brvno. Krátko pred koncom riadneho hracieho času si nenašiel cestu do siete ani Snovákov pokus, ktorý tečoval domáci obranca na roh. Tlak Námestova bol korunovaný gólom v nadstavenom čase. Odrazená lopta sa dostala k Jurajovi Simanovi. Ten sa dobre zorientoval medzi jasenickými zadákmi a rutinérsky prekonal dobre chytajúceho Floreka.

Do druhého kola tak postúpilo Námestovo. Muselo však vynaložiť veľa síl, aby nedošlo k penaltovému rozstrelu. Domáci boli blízko prekvapenia, ale tentoraz sa na nich šťastie neusmialo. Ukázali svoju kvalitu, ktorú ešte zvýšil návrat uzdraveného Michala Vrába. S pohárom sa ale rozlúčili so cťou. Zverencov Ivan Rusnáka čaká v 2. kole atraktívne, no s existenčnými problémami bojujúce FC VSS Košice. Preto nie je isté, či sa tento duel v stredu 9. augusta odohrá. Ak by sa tak nestalo, Námestovo postúpi do ďalšieho kola bez boja.

Pozvánka na 2. kolo Slovnaft cupu proti VSS Košice

Autor článku a foto: Milan Švába