Domov / Aktuality / Rýchlostná cesta R3 sa týka aj Námestova

Rýchlostná cesta R3 sa týka aj Námestova

Oravské cesty sú dlhodobo veľmi zaťažené. Problémom sú najmä nákladné auta. Kolabujúca doprava, zhusťujúca sa premávka a upchaté cesty jednoznačne znižujú kvalitu života ľudí v regióne. Situáciu by do veľkej miery mohla odbremeniť výstavba rýchlostnej cesty R3. Plánovaná rýchlostná cesta sa má ťahať až k poľským hraniciam a mala by byť dôležitým severojužným prepojením stredného Slovenska. Aj keď táto cesta neprechádza priamo Námestovským okresom, výstavba R3 by jednoznačne pomohla aj nám. Jednak by sa odklonila nákladná doprava a tranzitná doprava na Poľsko a na druhej strane by sa zjednodušil prístup z južnej strany aj do nášho regiónu. Či už hovoríme o rozvoji priemyslu, pracovných príležitosti alebo turizmu. Orave však doteraz tento dopravný kameň nespadol zo srdca. Tempo prípravy a výstavby nenasvedčuje, že ide o prioritu z programového vyhlásenia vlády. Na jednej strane množstvo sľubov, na strane druhej nekonečné posúvanie termínov. Zatiaľ sa nepodarilo pohnúť ani s obchvatom Tvrdošína, ktorý mal byť už dávno postavený. Príprava aj realizácia stále viaznu, a preto sa ani nemožno čudovať, že pohár trpezlivosti pretiekol. Od marca sa preto spustila iniciatíva so špeciálnymi pohľadnicami s tematikou chýbajúcej rýchlostnej cesty R3 a zlej dopravnej situácie na Orave.

Špeciálne pohľadnice budú môcť obyvatelia zapojených oravských obcí podpísať zväčša na obecných úradoch zhruba do polovice mája a 23. mája budú doručené premiérovi a ministrovi. S iniciatívou prišiel poslanec NR SR a podpredseda Žilinského samosprávneho kraja pre dopravu Igor Janckulík. Cieľom iniciatívy je nielen upozorniť na tento dlhodobý problém, ale aj dosiahnuť to, aby sa problémom začala seriózne zaoberať vláda a ministerstvo dopravy. Už po pár týždňoch táto iniciatíva dokázala spojiť nielen množstvo starostov a primátorov po celej Orave, ale aj doslova desiatky tisíc ľudí naprieč celým regiónom. Ľudia si uvedomujú, že iba spoločne môžu dokázať pohnúť vecí dopredu. „Touto akciou chceme upozorniť, že aj Orava patrí na mapu Slovenska. Dlho som zvažoval, akú zvoliť formu. Nechceli sme začať s tvrdými formami protestu a spôsobiť niekoľkohodinové čakania v kolónach a motoristom strpčovať životy. Navyše by sa nielenže brzdila premávka, ale aj paralyzoval priemysel a zásobovanie. Napokon by kompetentní na druhý deň na blokádu zabudli a upadla by do zabudnutia ako ďalšia blokáda v poradí. Tieto pohľadnice budú odovzdané cez podateľne, aby boli riadne zaevidované a archivované, aby podpis každého jedného občana pod pohľadnicou nevyšiel nazmar. To znamená, že neblokujeme cesty, ale blokujeme podateľne. Preto som sa rozhodol pre takúto formu protestu týkajúcu sa cesty R3,“ uviedol Igor Janckulík.

Ako ďalej dodáva: „V každom prípade je to prvá forma protestu, ktorou chceme na problém upozorniť. Politika by sa nemala robiť podľa toho, či ste opozičný, alebo koaličný. Mrzí ma, že za tri roky sa nenašlo tri a pol milióna, aby sa v projektovej príprave pokračovalo. Pritom je to v programovom vyhlásení vlády medzi prioritami. Ak sa kompetentní nepreberú, budeme robiť ďalšie formy protestu, ale tie už budú tvrdšie. Nechceme nič navyše, iba to, čo nám patrí.

Zaujímavosťou celej akcie je, že každá obec si dáva vlastné pohľadnice a tým pádom každý občan, ktorý podpisuje pohľadnicu, ju posiela za svoju obec. Pohľadnice sa však nebudú posielať poštou individuálne, ale spoločne sa odnesú priamo kompetentným. Ušetrí sa tak množstvo peňazí aj na poštovnom. „Ja očakávam, že tých podpísaných pohľadníc bude približne 50 000, ak nie viac, pre ministerstvo dopravy a rovnaký počet pre Úrad vlády SR, lebo starostovia to dávajú podľa počtu obyvateľov nad 18 rokov. Chceme ukázať, že neriešime problém týkajúci sa len pár obcí, ale niečo, čo sa bezprostredne dotýka desiatok tisíc ľudí v našom regióne. Vyzbierané pohľadnice spoločne so starostami a primátormi odnesieme na úrad vlády a ministerstvo dopravy,“ vysvetlil I. Janckulík. Aj keď Námestovo neleží na trase budúcej rýchlostnej cesty, problémy so zhustenou dopravou sa týkajú aj nášho mesta. Tranzitná doprava neraz komplikuje dopravnú situáciu mnohým ľuďom, ktorí sa potrebujú presúvať v rámci mesta. Do akcie sa preto už čoskoro aktívne plánuje zapojiť aj Námestovo a obyvatelia budú môcť svojím podpisom túto iniciatívu podporiť. Na potrebu rýchlostnej cesty upozorňuje aj námestovský primátor Milan Hubík. „Bolo by krátkozraké si myslieť, že ako obyvatelia Námestovského okresu s tým nemáme nič spoločné. Keďže nemáme vybudovanú železničnú infraštruktúru, výstavba rýchlostnej cesty je pre nás strategickým krokom. Navyše som presvedčený, že pri takejto dôležitej veci by mala Orava držať spolu ako celok. Chceme sa preto do protestu zapojiť a umožniť Námestovčanom vyjadriť svoj názor,“ vysvetlil primátor Milan Hubík. Ostáva teda dúfať, že veci sa nakoniec rozhýbu a aj Oravci sa čoskoro dočkajú optimistickejšieho scenára, ktorý odľahčí a skvalitní dopravu v našom regióne. Zberne miesta kde budú môcť Námestovčania vhodiť do pripravených urien podpísané pohľadnice, budú v predajni Tempo, v predajni COOP Jednota Brehy a COOP Jednota Čerchle. Zber pohľadníc bude prebiehať do 15. mája.

Autor : Ján Kozoň, ZDROJ: Noviny Námestovčan