Lokalita Brehy, určená na výstavbu rodinných domov.

Prvé lastovičky signalizujú, že sa to dá…

Zdá sa, že je nutné jasne pomenovať a popísať, ako ďalej s výstavbou bytov, ale hlavne rodinných domov v Námestove. Mesto Námestovo prijalo zásady platné rovnako pre všetkých. Mesto Námestovo bude budovať inžinierske siete – vodovod, kanalizáciu, verejné osvetlenie, komunikáciu (elektrické vedenie realizuje Stredoslovenská energetika a.s.Žilina) pozdĺž pozemkov, ktoré sú v zmysle územného plánu a vlastníci pozemkov predajú pozemok ako celok za 1 euro. Pozemok pod cestou musí nadväzovať na jestvujúcu verejnú komunikáciu. Tieto podmienky k dnešnému dňu nikto nesplnil. A kto má záujem o tejto problematike vedieť viac, nech číta ďalej.

Splniť uvedené podmienky nie je jednoduché. Vysporiadanie pozemkov do stavu, aby boli v súlade s územným plánom, si vyžaduje dohodu vlastníkov pozemkov. Aby to bolo spravodlivé, boli vymyslené pozemkové úpravy. Rozdrobené pozemky sa scelujú a každý z vlastníkov prispieva pomernou čiastkou na pozemok pod plánovanú komunikáciu. Na celom Slovensku (okrem Oravy a Kysúc) vykupuje a vysporadúva pozemky developer, ktorý inžinierske siete aj vybuduje a následne stavebné pozemky predáva v trhovej hodnote (okolie Bratislavy 70 eur/m2). Developer odovzdá bezplatne siete obci alebo mestu, ktoré ich potom prevádzkujú z podielových daní občanov, ktorí si stavebné pozemky od developera kúpia, postavia rodinný dom a majú tam trvalý pobyt.

Pre individuálnu bytovú výstavbu pripravená lokalita Vojenské. Foto: (jt)

Ako je to v Námestove? Sú zložité vlastnícke vzťahy k pozemkom. Developer nie je. Je ťažká dohoda medzi vlastníkmi pozemkov. Bez tejto dohody sa nepohneme. Sú vlastníci pozemku, ktorí chcú stavať pre seba rodinné domy a sú vlastníci pozemkov, ktorí chcú pozemky predať, a tí sa len ťažko chcú podieľať pomernou časťou na budúce cesty. Ceny za pozemky sú vysoké (60 až 100 eur/m2), a to bez inžinierskych sietí. Motiváciou na dohodu by malo byť práve jedno z pravidiel Mesta Námestova, že vybuduje inžinierske siete. Myslím si, že to nie je malá pomoc. Mesto už v roku 2001 zvolalo vlastníkov pozemkov, aby súhlasili s pozemkovými úpravami. V tom čase bola ponuka štátu financovať celý projekt pozemkových úprav. Vlastníci pozemkov súhlas nedali.

Aká je súčasnosť? V roku 2010 bol aktualizovaný a doplňovaný územný plán v lokalitách, kde je obvod možných pozemkových úprav. Schválenie územnoplánovacej dokumentácie bolo po dlhých prieťahoch účastníkov procesu až v roku 2015.V roku 2017 Mesto Námestovo vyzvalo písomne vlastníkov pozemkov opäť o vydanie súhlasu k pozemkovým úpravám. Súhlas dalo menej ako 50 %. Takže otázka – ako ďalej – pretrváva. Bez vzájomnej dohody vlastníkov to nepôjde. Aby sme nestrácali nádej, že sa to nedá ročné lastovičky. Vlastníci pozemkov sa na dvoch lokalitách predsa len dokázali dohodnúť. Usporiadali pozemky v zmysle územného plánu a podieľajú sa na priľahlej komunikácii. Potrebujú však dovysporiadať ešte pozemky pod spojovacou komunikáciou k verejnej mestskej komunikácii. Kto prv príde s ponukou odovzdania súvislého pozemku pod komunikáciu mestu, tomu sa upredností financovanie a realizácia inžinierskych sietí.

ZDROJ: Noviny Námestovčan, Autor: Ing. Ján Kadera, primátor mesta