Domov / Aktuality / Predvolebný manuál – Ste spokojný, alebo chcete zmenu?

Predvolebný manuál – Ste spokojný, alebo chcete zmenu?

Asi najdôležitejšiu otázku, ktorú by si mal každý predtým ako pôjde voliť, položiť je otázka, či som spokojný so súčasným vedením mesta, alebo nie. Treba si tiež uvedomiť, že táto otázka sa týka v prvom rade primátora mesta, až potom poslancov.
Primátor mesta si volí prednostu a viceprimátora bez toho, aby k tomu poslanci mohli čokoľvek povedať. Ako som písal v predošlom článku, poslanci môžu neschváliť peniaze na niektoré akcie, ale ak raz peniaze schvália, je na primátorovi, prednostovi a zamestnancoch mestského úradu kedy sa bude schválená akcia realizovať, ako prebehne výberové konanie na to, kto ju bude realizovať, v akej kvalite bude odovzdaná a ako budú riešené prípadné reklamácie.
Preto by som chcel dnes ponúknuť pár dôležitých vecí, ktoré by mal občan zvážiť predtým ako hodí hlasovací lístok do urny.

Som spokojný
V tomto prípade je rozhodovanie jednoduché. Viem kto bol primátor a pokiaľ kandiduje, do urny vhodím hlasovací lístok s jeho menom. Tým v podstate hlasujem aj za ľudí, ktorí pracujú na Mestskom úrade, pretože primátor s nimi pracoval aj doteraz a nie je dôvod domnievať sa, že by niekoho vymenil bez závažného dôvodu.

Chcem zmenu
V tomto prípade sa situácia komplikuje z dôvodu, že málokedy existuje len jeden protikandidát. To sa bude pravdepodobne týkať aj nasledujúcich komunálnych volieb v Námestove.

Ako sa rozhodnúť v takomto prípade?
Dôležité je si uvedomiť, že zmenu prinesie len kandidát, ktorý bude zvolený. Preto je dobre zvážiť šance jednotlivých kandidátov a podporiť najsilnejšieho (pokiaľ samozrejme súhlasím s jeho volebným programom). Keďže v posledných komunálnych voľbách bol v Námestove jeden volebný obvod, veľa o zvoliteľnosti prípadného kandidáta povedia výsledky posledných komunálnych volieb, pokiaľ kandidáti kandidovali. Výsledky posledných volieb nájdete pod textom.
Ďalej verím, že je dobré sa zaujímať o to, čo daný kandidát pre svoje okolie robil v minulosti. Problém demokracie ako systému je, že kandidovať môže každý a prostredníctvom dnešných komunikačných prostriedkov sa dá urobiť pôsobivá kampaň aj z ničoho. Ak sa však niekto pre svoje okolie angažoval v minulosti len preto, že chcel, je to aspoň pre mňa akási záruka, že chce naozaj niečo viac ako len funkciu. A ak niečo robil, už má niečo za sebou, už to nie sú len sľuby, že niečo urobí.
A pre mňa osobne je asi najdôležitejší ešte jeden rozmer kandidáta, ktorý sa z akýchsi príčin nikde nespomína a síce morálny profil kandidáta. Len čestný a poctivý kandidát vytvorí v meste čestné a poctivé prostredie pre podnikanie, vzdelávanie, rodinu, … Dnes sa veľmi preferuje „šikovnosť“ na úkor poctivosti. „Je jedno ako, hlavne že zoženie peniaze.“ Nie je to jedno. Veľa peňazí investovaných zle nám nič dobré neprinesie. A čestného a poctivého človeka poznáte ľahko – hovorí pravdu aj keď sa mu to nehodí a stretáva sa s ľuďmi, ktorí sú čestní a poctiví.

 

Autor: Marian Bránický, poslanec MsZ

Komentár

 1. V posledných voľbách 15.11.2014 mali traja súčasní kandidáti za primátora nasledovne hlasov:
  Ján Kadera – 1.899 hlasov spomedzi 6 kandidátov na primátora
  Milan Hubík – 1.051 hlasov spomedzi 69 kandidátov za poslancov (kandidoval len za poslanca)
  Dávid Tarčák – 437 hlasov spomedzi 6 kandidátov na primátora

  Vo voľbách 27.11.2010 mali súčasní kandidáti za primátora nasledovne hlasov:
  Ján Kadera – 1.835 hlasov
  Milan Hubík – 1.112 hlasov
  Dávid Tarčák – nekandidoval