Domov / Podujatie / Tanečnô 2018

Tanečnô 2018

Kedy:
16. jún 2018 – 17. jún 2018 celý deň
2018-06-16T00:00:00+02:00
2018-06-18T00:00:00+02:00
Kde:
Námestovo
Amfiteáter
Dom kultúry
Imperia-m
Vstupné / Štartovné:
5€ (Predaj na mieste v Dome Kultúry v Námestove 30 minút pred začiatkom predstavenia)

Multižánrový festival tanca a pohybu na Orave! Workshopy a vystúpenia profesionálnych tanečníkov rôznych štýlov pre všetky vekové kategórie. Pozývame vás užiť si krásnu sobotu, bude nám spolu tanečno! Od 16.-17. jún.

Jedným z vyvrcholení festivalu TANEČNO 2018 bude profesionálne predstavenie súčasného tanca, v ktorom máte jedinečnú možnosť vidieť tri rôzne tanečné projekty za jeden večer!
Dve unikátne produkcie zo slovenskej tvorby doplnia hostia zo Slovinska.
ALIEN EXPRESS (Slovinsko)
Autori a účinkujúci: Žigan Krajnčan and Gašper Kunšek
Hudba: Kristijan Krajnčan
Svetelný dizajn, fotografie: Borut Bučinel
Mentor: Kaja Lorenci
Produkcia: Flota, Ljubljana
Koprodukcia: Plesni teater Ljubljana
S podporou: Municipality of Ljubljana
Skúma rôzne stavy a výrazy, ktoré presahujú vzorce fungovania a reakcií medzi ľuďmi v snahe vidieť za očakávané. Hybnou silou je individuálna skúsenosť, ktorá sa na kolektívnej úrovni stále mení, testuje experiment, jeho vonkajšie a vnútorné limity. V tomto procese sa ustavične snažíme expandovať priestor medzi nami a posunúť ho publiku, ktorého prítomnosť a proces vnímania nám dáva nový impulz pre špirálu spoločnej neočakávanej tvorby. ALIEN EXP nemá konečný ceľ, je iba večnou EXP.EDÍCIOU… oscilovanie do bytia, do beatov.
ANOTHER SONG IN SILENCE
Choreografia a performancia: Lukáš Bobalík, Andrej Štepita
Hudba: Tomáš Balák
Dramaturgia: Maja Hriešik
Produkcia: o.z. mimoOs
Predstavenie je vytvorené skúmaním podvedomých častí našich osobností a ich polaritných spôsobov stelesnenia na vedomej úrovni. Tvorivý tím sa inšpiroval pozorovaním individuálnych reakcií na vonkajšie podnety, ktoré následne komponoval vo vzájomnom vzťahu. Pre lepšie pochopenie vlastného prežívania sa tvorcovia zamerali na psychologické aspekty osobnosti, vychádzajúc z protichodných alebo konfliktných situácií. Ďalej vplyvy, ktoré počas určitého obdobia formovali individualitu našich osobnosti. Medzi nimi sú aj mužské a ženské archetypálne princípy osobností – Animus a Anima. Vzhľadom ku kultúrne a historicky vžitým rodovým stereotypom, ktoré sú prenášané z generácie na generáciu, vyplýva, že identifikácia sa s vlastnou predstavou o ideálnej žene a ideálnom mužovi výrazne narušuje schopnosť realizovať stály a harmonický partnerský vzťah.
pODPORa
Choreografia: Marta Poláková
Réžia: Tomáš Procházka
Dramaturgia: Marta Poláková, Tomáš Procházka
Hudobný koncept a supervízia: Daniel Matej
Hudba: Martin Polák & Tibor Feledi
Kostýmy: Simona Vachálková
Svetelný dizajn a objekty: Robert Polák
Asistencia partneringu: Daniel Raček
Tanec, pohybový materiál a texty: Barbora Janáková, Eva Priečková, Silvia Sviteková, Matúš Szeghő, Andrej Štepita
Žijeme v dobe, keď sa mení naše vnímanie a myslenie, pretože jednoducho musí. Svet sa nám mení pred očami z minúty na minútu. Staré vzorce nám na pochopenie nestačia, sme nútení vidieť viac, rozmýšľať a cítiť viac. Čo je pre nás PODPORA a čo je ODPOR? Kedy sa tesne dotýkajú? Ako blízko má k sebe individualita a spoločnosť? Veľa kričíme a máme strach, že niečo premeškáme. Udusíme ľahostajnosťou aj vlnu revolty najmladšej generácie? Zamrzne živosť tela v digitálnom oceáne (ne)osobných dát? Predstavenie pODPORa je otvorenou výpoveďou piatich mladých ľudí z najmladšej generácie tanečníkov a opätovnou spoluprácou renomovanej choreografky Marty Polákovej a režiséra Tomáša Procházku.
Vstupné: 5€ (Predaj na mieste v Dome Kultúry v Námestove 30 minút pred začiatkom predstavenia)
TEŠÍME SA NA VÁS! Predstavenia a reprízy „Another song in silence“ a „pODPORa“ vznikli s finančnou podporou Fondu na podporu umenia.