Domov / Šport / Patrik z Námestova prešiel v zime cestu SNP

Patrik z Námestova prešiel v zime cestu SNP

Cesta hrdinov SNP je najdlhšia turistická magistrála na Slovensku. Siaha zo severovýchodu Slovenska – Dukliansky priesmyk až na západ po Devín.

SNPčka prechádza väčšinou významných oblastí Slovenska, ktoré zohrali dôležitú úlohu počas Slovenského národného povstania, alebo počas oslobodzovania krajiny v rokoch 1944 až 1945.

Celá táto magistrála je značená červeným turistickým značením. Celková dĺžka dosahuje 770 km a prevýšenie je viac ako 30 000 metrov.

Prejsť cestu SNP v zime je veľmi náročne, lebo musíte čeliť mrazivým teplotám, hlbokému snehu a hmle. Preto je potrebné sa dobre pobaliť a poriadne ťažký je teda aj váš batoh. Cesta trvá v priemere 25–28 dní, Patrikovi sa ju podarilo prejsť za 23 dní. Patrik Pajta je predseda turistického klubu Hikemates. Založili ho chalani z Námestova – Paťo, Jakub, Ondrej, Jozef a Shamot. „Vždy keď sa dá, sme na kopci! Vlastne aj vtedy, keď sa nedá. Je jedno, či malý alebo veľký. Blízko alebo ďaleko. Je to droga. Dobrá droga. Budujeme komunitu turistov, ktorí sú ako my. A tvoríme pre nich obsah, portál. Inšpirujeme a radíme kam ísť, vzdelávame a motivujeme byť zodpovední a ohľaduplní. Bez teba to však nedáme, pridaj sa k nám! “ www.hikemates.com

Pozrite si záznam rozhovoru Patrika a Zuzany Hanzelovej.

FOTO: Patrik Pajta