Domov / Aktuality / Obyvatelia hornej Oravy sa dočkajú novej plavárne za 2,5 milióna eur

Obyvatelia hornej Oravy sa dočkajú novej plavárne za 2,5 milióna eur

Obyvatelia hornej Oravy musia po zatvorení krytej plavárne v Nižnej už viac ako tri roky dochádzať za plaveckým bazénom desiatky kilometrov až do Dolného Kubína. Tvrdošínska samospráva by tento stav chcela zvrátiť, v meste plánuje postaviť úplne novú.

Podľa primátora Ivana Šaška by mohli výstavbu zahájiť ešte na jeseň. „Nás ako vedenie okresného mesta vzniknutá situácia veľmi trápila. Dlho sme sa pohrávali s myšlienkou, že by sme na území mesta vybudovali ďalší športový stánok. Môj návrh na výstavbu plavárne schválilo už aj mestské zastupiteľstvo,“ povedal s tým, že radnica si dala vypracovať urbanisticko-architektonickú štúdiu. Podľa nej bude mať tvrdošínska plaváreň 25-metrový bazén so šiestimi dráhami a wellness centrom.

Úvahy o výstavbe plavárne sa stávajú skutočnosťou a pokročili do vypracovania urbanisticko-architektonickej štúdie. Nová plaváreň v Tvrdošíne by mala mať aj wellness a zahŕňať tri sauny, a to fínsku, parnú a infrasaunu. V relaxačnom priestore by mala byť realizovaná vírivka a oddychové ležadlá.

 

Po konzultácii s projektantmi by mali kompozíciu budovy tvoriť dve prelínajúce sa časti. V nízkej by mali byť umiestnené všetky obslužné a technologické priestory. Tie sa budú prelínať s vyššou, mohutnejšou plochou bazénovej haly. „Osobitne požadujeme progresívne obnoviteľné zdroje s tým, že vykurovanie by mali zabezpečiť tepelné čerpadlá a fotovoltaická elektráreň umiestnená na južnej fasáde bazénovej haly. Taktiež chceme v celom objekte aktuálnu a potrebnú vzduchotechniku, ako aj osvetlenie s novou LED technológiou,“ opísal primátor.

Plaváreň v Nižnej je zatvorená už viac ako 3 roky.

Výstavba novej mestskej plavárne by mala stáť približne 2,5 milióna eur. „Mesto má dobrý základ, nakoľko nikdy nemalo problémy s financovaním a hospodárilo s prebytkom. Prvý milión je pripravený s možnosťou získania ďalších financií z vlastných zdrojov,“ skonštatoval s tým, že zisk napríklad z prevádzkovania termálnych kúpalísk poputuje na tieto účely. „Iba ak to bude potrebné, v záverečnej fáze pristúpime k preklenovaciemu úveru,“ dodal Šaško.

Mesto dlhodobo hľadalo pre výstavbu areálu najvhodnejšiu lokalitu. „Zatiaľ sme zvolili priestor medzi lesníckou a priemyselnou školou. Je to také ihrisko, ktoré je veľmi málo využívané. Zvyčajne tu bývajú cirkusy alebo kolotoče. Pozemok patrí Žilinskému samosprávnemu kraju, preto budeme o tejto lokalite rokovať. Predseda túto myšlienku podporuje,“ uviedol. V priebehu tohto roka plánuje samospráva pripraviť potrebnú dokumentáciu pre stavebné povolenie. V prípade, že sa situácia vyvinie priaznivo, na jeseň začne magistrát s realizáciou výstavby. Ukončená by mohla byť koncom budúceho roka.

Plaváreň v Nižnej je zatvorená od 21.12.2013 a stále viac chátra. Obec si nemôžeme dovoliť zobrať 1,5- miliónový úver a tým sa neúmerne zadĺžiť na dlhé roky.

Autor: (tasr) Zdroj: obecne-noviny.sk