Domov / Aktuality / Námestovo – Za slušné Slovensko!

Námestovo – Za slušné Slovensko!

Zhromaždenie Postavme sa za slušné Slovensko na Hviezdoslavom námestí v Námestove začalo minútou ticha. Odhadom 800 ľudí z mesta a okolitých miest a obcí sa pripojilo k zhromaždeniam po celom Slovensku.
Minulý piatok sme si  symbolicky uctili pamiatku Janka a Martiny, v ten dnešný piatok sme pridali viac. Nesúhlas s dianím v našej krajine.  Ľudia na námestí si vypočuli príhovor organizátorky Márie Červeňovej, ktorá zároveň vyslovila požiadavky o nezávislé vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej za spoluúčasti medzinárodných vyšetrovateľov a požiadavku novej dôveryhodnej vlády, ktorej súčasťou nebudú ľudia, u ktorých existujú podozrenia z korupcie a prepojenia na organizovaný zločin.
S príhovorom vystúpila aj šéfredaktorka regionálneho týždenníka MY Orava Lýdia Vojtašáková a divadelná herečka Danka Kubíková. Silnými momentmi zhromaždenia boli aj slovenská hymna, s ktorou ladil štrngot kľúčov a prečítanie listu Jozefa Kuciaka, ktorého celé znenie spolu s fotkami nájdete pod textom.

Dobrý večer vážení zúčastnení,
V prvom rade sa Vám v mene našej rodiny chcem poďakovať za to, že ste si našli čas a napriek všetkým povinnostiam, ktoré máte ste prišli. Sám som dlhší čas váhal, či sa zúčastním, či by nebolo lepšie zostať doma a starať sa o rodičov. Vypovedalo by to však skôr o lenivosti alebo určitej forme ľahostajnosti, ktorá stála aj môjho brata život. Touto ľahostajnosťou mám na mysli stratu viery, viery v to, že sa dá niečo zmeniť v tejto krajine, aby sme sa mali lepšie nielen my ale aj naše deti a vnúčatá. Preto Vás chcem vyzvať nebuďte ľahostajní, k tomu všetkému, čo sa okolo nás deje. Nebuďte ľahostajní a leniví v tom, čo robíte a ako to robíte. Nebuďte ľahostajní k tomu, snažiť sa vytvárať si svoj vlastný názor a selektovať informácie, ktoré sa k Vám dostávajú a ktorým veríte. Nevnucujem Vám žiadny názor, žiadne presvedčenie, to určite nie. Len Vás chcem motivovať k tomu vytvárať si vlastný úsudok založený na faktoch a nie na ,,overených informáciách a konšpiráciách‘‘. Nepíšu sa mi tieto slová ľahko, nie som rečník ani nič podobné. Len tí, čo stratili blízku osobu vedia aké to je zobudiť sa v strede noci s neopísateľným pocitom úzkosti, beznádeje. Neviem dobre ani slovami opísať vnútorný stav, keď sa nad ránom preberiem, idem si dať aspoň pohár vody a nájdem rodičov sedieť na posteli v slzách a nedokážem im pomôcť. Myslím, že podobnú formu beznádeje zažívame dlhé roky aj my všetci. Vieme, že niečo je zle, vieme, že tu niečo nefunguje ale málokto z nás má nádej, že je možné niečo zmeniť. Tá nádej však je, Janko s Martinkou nám ukázali, že aj zo skromných pomerov sa pokorou, prácou, vlastným názorom a spoliehaním sa na samých seba, dá zmeniť svet okolo nás. Ja osobne keď som nevedel ako ďalej, nevedel som sa v niečom rozhodnúť, vždy som tu mal Janka ako staršieho brata, ktorý mi nikdy pomoc ani radu neodoprel, nikdy mi nepovedal, že mi pomôže zajtra lebo má dnes toho veľa a potrebuje oddych. Preto Vás chcem vyzvať, nech je aj Vám všetkým starším bratom, nech my všetci si dokážeme navzájom pomáhať a správne jeden druhému poradiť, keď nevieme ako ďalej. Tí, ktorí poznali Janka osobne vedia, že váhu jeho slov mohla prevážiť len váha jeho dobrých skutkov. Preto Vás prosím, buďme lepšími ľuďmi všade, kde sme. Prosím Vás vyberme sa cestou pokojnej zmeny, bez akéhokoľvek násilia, vyhrážok, útokov a nepodložených faktov. Z ľahostajných ľudí sa staňme lepšími bratmi, lepšími sestrami, lepšími rodičmi, lepšími susedmi, lepšími kolegami, lepšími občanmi. Bude to stáť veľmi veľa síl ale ako nás naučil môj starší brat, aj keď sa zlo zdá byť ľahšou a schodnejšou cestou, dobrý efekt a dobro pre každého z nás sa dá dosiahnuť len pokojom a rozvahou. Veľké ďakujeme Vám všetkým!

V mene organizátorov ďakujem všetkým za účasť a pokojný priebeh!
Mária Červeňová, Miroslav Červeň, Marián Kasan, Miroslav Benian
Autor: Mária Červeňová , FOTO: Michal Glonek