MŠK Námestovo: 5. kolo – Gólové lahôdky prinieslo až druhé dejstvo

sobota 2. september 2017 – Hráči spod Poľany neboli odovzdaným súperom

Námestovo – Detva 4:0 (0:0)

Góly: Patrik Jagnešák 2, Rastislav Jagnešák, Marek Žákovič

Zostava domácich: T. Lešňovský (87. D. Kubica) – Marek Banas (83. L. Čecho), Martin Buckulčík, M. Habiňák, Mi. Čiernik – J. Siman (46. L. Kubica) – P. Jagnešák (84. Š. Mydlár), Mar. Čiernik, R. Jagnešák (86. M. Hvoľka), S. Kurtulík – Ma. Žákovič

Aj keď rozdiel v postavení tímov v tabuľke nebol priepastný, hostitelia boli jednoznačným favoritom duelu. Hráčov Detvy nezastihol úvod nového ročníka v dobrej forme a prehrali doteraz všetkých šesť duelov. Námestovčania sú zase so štyrmi nerozhodnými výsledkami remízovým kráľom súťaže. Z tohto pohľadu potrebovali zvíťaziť obidva kolektívy. Hráčska kvalita i skúsenosti boli na strane domáceho MŠK a to sa malo naplno prejaviť vo vzájomnom meraní síl.

Posledný celok tabuľky pricestoval na Oravu o niečo neskôr, ako plánoval, preto uzimení diváci čakali na úvodný výkop až 17 minút. Chladnejšie počasie prinútilo aktérov na hracej ploche byť neustále v pohybe. Samuel Kurtulík sa ako prvý dostal do samostatného úniku no loptu nasmeroval len tesne vedľa opačnej žrde. Snaživí hostia pohrozili v 9. minúte po rohovom kope. Ešte že Marek Banas stál na bránkovej čiare a odkopol hlavičku protihráča do bezpečia.

Na hladké víťazstvo žlto-čiernych to spočiatku vôbec nevyzeralo.

Hornooravci chceli skórovať čo najskôr. V 17. minúte mal blízko ku gólu Marián Čiernik, ale jeho volej si cestu do brány MFK nenašiel. Po polhodine hry sa vyznamenal srbský brankár hostí Milan Panić, keď vyrazil dobre mierenú strelu Simana na roh. Detvania zacítili blížiace sa nebezpečenstvo a tak sa čoraz viac osmeľovali. V 39. minúte sa objavili pred Lešňovským, ktorý musel dvakrát vyrážať ich strelecké pokusy. Vtedy už zvýšil hlas aj tréner domácich Ivan Rusnák. Ďalšie vážnejšie šance už prvý polčas nepriniesol.

Bezgólový stav hral hosťom do karát, no Námestovčania s ním rozhodne spokojní neboli. Preto sa od žlto-čiernych čakala ešte aktívnejšia hra, hlavne smerom dopredu. Našťastie, tomu tak aj bolo. Najprv Rastislav Jagnešák pekne vysunul útočiaceho stopéra Habiňáka, no ten poslal loptu len do vybiehajúceho brankára. Hneď nato, v 54. minúte sa už rútil k súperovej bráne Žákovič. Za ním uháňajúci Srb Lazar Janković ho stihol pred šestnástkou len nešetrne skopnúť a zápas sa pre neho predčasne skončil. Nasledoval priamy kop, ktorý zahral Patrik Jagnešák priam ukážkovo. Lopta poslal ponad múr k žrdi – 1:0.

V početnej výhode produkovalo Námestovo dostatok ofenzívnych výletov. V 59. minúte našiel Lukáš Kubica Žákoviča, no ten slabšou ľavou nohou nedokázal rozvlniť sieť. Vzápätí predviedol svoju výbornú kopaciu techniku opäť Patrik Jagnešák, keď z uhla natiahol hosťujúceho brankára. Šance MŠK pribúdali a ďalší gól visel vo vzduchu. Zrodil sa v 66. minúte, kedy po peknej kombinačnej akcie presne zakončoval v pokutovom území dobre postavený Patrik Jagnešák. A keď dostal jeho starší brat Rastislav v 74. minúte dostatok priestoru, nebál sa vojsť do „veľkého vápna“ a bez váhania zvýšil vedenie domácich na 3:0.

Veľmi sporný moment prišiel v 77. minúte. Lopta už mierila do opustenej brány hostí, kde ju však veľmi okato zastavil rukou hráč Detvy. Namiesto kartového napomínania a penalty nasledoval len rohový kop. Spravodlivosť prišla v 81. minúte, kedy prešiel Marek Žákovič celou obranou ako nôž maslom a povedľa vybiehajúceho brankára poslal loptu do siete.

Za stavu 4:0 nasledovalo hromadné striedanie. Po zranení sa na trávniku objavil Lukáš Čecho, medzi tromi žrďami Daniel Kubica a ďalší dvaja starší dorastenci Šimon Mydlár s Milanom Hvoľkom. Od začiatku nastúpil ich tímový spoluhráč z U19 Marek Banas, ktorý nahradil na ľavej strane obrannej formácie Marcela Pikoša.

Autor článku a foto: Milan Švába