MŠK Námestovo: 22. kolo – Pohodlné víťazstvo dosiahnuté v tréningovom tempe

streda 17. máj 2017 – Omladený hosťujúci kolektív nemal žiadnu šancu na úspech

Námestovo – Nová Baňa 3:0 (1:0)

Góly: Martin Habiňák, Lukáš Kubica, Samuel Kurtulík
Zostava domácich: T. Lešňovský – M. Šmiheľ, Martin Buckulčík, M. Habiňák, Mi. Čiernik – J. Siman (66. Ľ. Jaššo) – P. Jagnešák (46. M. Kubás), S. Kurtulík, L. Čecho, L. Kubica (76. M. Pikoš) – T. Košút

Hostia, nachádzajúci sa v horšej polovici tabuľky, prišli na Oravu len s dvanástimi hráčmi. Ich vekový priemer bol sotva dvadsať rokov. Novobančania teda výrazne omladili svoje mužstvo. A ako sa v zápase ukázalo, absentovala u neho nielen skúsenosť ale aj kvalita potrebná na účasť medzi stredoslovenskou elitou. Domáci to hneď zistili, preto sa duel odohrával jednoznačne v ich réžii.

Už v úvodnej minúte nepoužil Kubica pri zakončení rozum, ale silu a prestrelil hosťujúcu bránu. Avšak na vedúci presný zásah MŠK nebolo potrebné dlho čakať. Po Kubicovom centri z rohového kopu rozvlnil hlavou sieť kapitán Martin Habiňák. 10. minúta – 1:0. Autor gólu, povzbudený presným zásahom, sa v pokutovom území ocitol aj v 16. minúte. Po Jagnešákovom priamom kope sa šťastie naňho neusmialo, jeho hlavička mierila len do pravej žrde.

Pri ďalších dvoch sľubných šanciach bol agilný Kubica. V 32. a 35. minúte razantnými strelami preveril pozornosť brankára Novej Bane. Zakrátko nato sa snažil potešiť prítomné publikum Čecho, no po Kurtulíkovom centri mieril hlavou v záklone nad bránu. Vzápätí prudký strelecký pokus Jagnešáka hosťujúci gólman vyrazil pred Šmiheľa, ktorý dorazil loptu do siete. Radosť bola ale predčasná, gól pre postavenie mimo hry neplatil. Do konca prvého polčasu sa ešte pokúšal zvýšiť náskok žlto-čiernych Košút, no jeho tečovanú strelu vyrazil Pavol na roh.

Jediný zákrok si Lešňovský pripísal na svoje konto v 50. minúte, kedy vychytal Púteca. I v tomto prípade sa potvrdilo staré známe pravidlo: Nedáš, dostaneš. Siman prenikol až na hranicu šestnástky a kolmou prihrávkou našiel nabiehajúceho Lukáša Kubicu. Ten bez váhania po zemi zvýšil na 2:0. Potom to už bola viac-menej hra mačky s myšou. A keď v 57. minúte napálil loptu do siete Samuel Kurtulík, diváci začali očakávať vysokú porážku hosťujúceho MFK.

Rusnákovci sa výkonom proti Novej Bani revanšovali za nie príliš vydarené predchádzajúce vystúpenie, keď Fiľakovu darovali bod.

Po hodine hry opäť dvakrát pohrozil „všadebol“ Kubica. Najprv mieril vysoko nad a hneď nato po úniku nechal vyniknúť ochrancu svätyne Novobančanov. Ten v 78. minúte vyrazil Košútom dobre mierenú strelu k žrdi na roh. Do konca stretnutia bol v permanencii ešte v dvoch prípadoch. V 84. minúte kryl Čiernikovu „jedovku“ a po Kurtulíkovom zakončení nasledoval ďalší z nespočetného množstva rohových kopov hostiteľov.

Prehra 3:0 je pre zverencov Viliama Ilka ešte veľmi prijateľná. Ak by domáci futbalisti mierili len o trochu presnejšie, mohol súper cestovať domov s poriadnou nakladačkou. Podstatné sú ale získané tri body, vďaka ktorým Námestovčania poskočili na priebežné štvrté miesto.

Autor článku a foto: Milan Švába