MŠK Námestovo: 2. kolo – Dlho očakávané derby nemalo víťaza

nedeľa 13. august 2017 – Lepšie začali hostia, domáci ale boli bližšie k výhre

Oravské Veselé – Námestovo 1:1 (1:1)

Góly: Martin Pisarčík – Samuel Kurtulík

Zostava domácich: E. Feriančik – A. Hojo, P. Struhár, A. Hoti, Do. Brčák – J. Kurtulík, F. Zboja (80. R. Burzík), J. Válek (76. L. Pňaček), Ad. Žilák (59. Š. Válek) – V. Škuta, Ma. Pisarčík (88. R. Smondek)

Zostava hostí: T. Lešňovský – M. Pikoš, Martin Buckulčík, M. Habiňák, Mi. Čiernik – J. Siman – P. Jagnešák, R. Jagnešák, Mar. Čiernik, L. Kubica (86. Sa. Kormaňák) – Ma. Žákovič (89. M. Hvoľka)

Po dlhých rokoch sú opäť v najvyššej stredoslovenskej súťaži dve mužstvá z Oravy. Dokonca z rovnakého okresu. V priamej súťažnej konfrontácii sa stretli v rámci druhého, no celkovo tretieho kola. Hornooravské derby stretnutie sa uskutočnilo uplynulú nedeľu pod Pilskom v netradičnom čase, už o 13. hodine. Zápas bol súčasťou Dní obce a do hľadiska prilákal bezmála tisícku divákov z celého regiónu. Oficiálny údaj však hovorí o tom, že ich bolo „len“ osemsto. Každopádne bolo sa na čo pozerať. Obidva celky odštartovali vo svižnom tempe a tri body nechceli darovať svojmu súperovi za žiadnu cenu.

Prestížny súboj mal všetko, čo má dobre stretnutie mať. Akurát chýbal víťaz.

O prvý vzruch sa postaral od úvodu aktívny Juraj Kurtulík. Jeho dobre mierenú strelu vyrazil Lešňovský v 13. minúte na roh. O štyri minúty nato „zahrmelo“ na opačnej strane. Kubica prízemnou prihrávkou hľadal pred bránou Patrika Jagnešáka, no ten na loptu nedočiahol. Onedlho sa k strele spoza šestnástky odhodlal Siman. Bežala ešte len 19. minúta a hosťujúci gólman musel vytiahnuť ďalší bravúrny zákrok po delovke Andreja Hoja. Netrvalo dlho a v strehu musel byť i domáci Feriančik. Žákovič vysunul Kubicu, no ten sa zľakol ponúknutej šance a Tatran si mohol vydýchnuť.

Jednoduchú a pritom efektívnu kombinačnú akciu predviedol hosťujúci kolektív v 33. minúte. Kubica poslal z pravej strany loptu na nabiehajúceho Samuela Kurtulíka a ten ju bez váhania napálil do siete – 0:1. Autor gólu si ešte ani nestihol uvedomiť, že skóroval a už mal na kopačke ďalší gól. Dravo prenikol do pokutového územia, no trestuhodne prestrelil bránu. Námestovčania sa ale radovali s vedenia pomerne krátko. V 37. minúte sa odrazený center smerujúci do „veľkého vápna“ dostal k Martinovi Pisarčíkovi a ten ho exportným half volejom poslal za bezmocného Lešňovského – 1:1.

Začiatok druhej polovice duelu odštartovali lepšie Veselovčania. Po rohovom kope Kurtulíka v 50. minúte poslal domáci kapitán Struhár hlavou loptu do brvna. Nasledujúcu polhodinu to bol viac-menej taktický boj s náznakmi príležitostí na skórovanie. Poslednú šancu strhnúť víťazstvo na svoju stranu mal MŠK v 83. minúte. Po prihrávke Rastislava Jagnešáka vyrazil brankár hostiteľov Kurtulíkov sľubný pokus. Záver zaujímavého merania síl zvládol lepšie treťoligový nováčik. Po dvoch po sebe nasledujúcich rohových kopoch vznikol závar v päťke žlto-čiernych, no Lešňovský sa nenechal prekonať.

Opäť sa len potvrdilo, že derby nemá favorita, hoci mnohí do tejto úlohy pasovali hosťujúce Námestovo. Avšak domáci Tatran sa vypol k dobrému výkonu a zaslúžene zobral skúsenejšiemu súperovi cenný bod. Bodaj by takýchto zápolení bolo v našom kraji čo najviac.

Autor článku: Milan Švába , FOTO: Michal Glonek