MŠK Námestovo: 12. kolo – V treťoligovom šlágri gólov ako maku

sobota 21. október 2017 – Oplatilo sa bojovať a výborný výsledok sa dostavil

Námestovo – Liptovský Hrádok 5:3 (1:2)

Góly: Patrik Jagnešák 3, Marek Žákovič, Ľubomír Jaššo – Tomáš Stašík, Pavol Orolín, Michal Sajták

Zostava domácich: T. Lešňovský – Ľ. Jaššo, J. Siman (31. M. Pikoš), M. Habiňák, Mart. Buckulčík – Mar. Čiernik – P. Jagnešák, S. Kurtulík, L. Čecho, L. Kubica – Ma. Žákovič

Kolektív v žlto-čiernych dresoch hral s chuťou a vytvorené šance dokázal efektne i efektívne zužitkovať.

Po smoliarskom súboji na horúcej pôde lídra súťaže v Kremničke čakal na Hornooravcov ďalší tím z vedúceho trojlístka. Ambiciózny celok z Liptovského Hrádku, ktorý dominoval v uplynulom ročníku, vzbudzoval veľký rešpekt. Hoci svoj káder dostatočne obmenil, vysoká hráčska kvalita je v ňom aj naďalej. Preto by Námestovčanom zaručil dobrý výsledok jedine disciplinovaný výkon na každom poste a nezahadzovanie vyložených šancí.

Typické jesenné počasie nútilo aktérov na hracej ploche byť neustále v pohybe. Tí zvádzali veľké množstvo bežeckých súbojov a diváci nepostrehli v tomto stretnutí žiadne hluché minúty. Ako prvý sa predviedol hneď v úvode Juraj Siman. Po dravom prieniku do šestnástky vystrelil nad bránu hostí. V 4. minúte zahrávali Liptáci rohový kop. Centrovaná lopta sa dostala k Tomášovi Stašíkovi a ten hlavou prekonal bezmocného Lešňovského. Nečakaný okamih, ktorý však patrične naštartoval hostiteľov. Hneď po rozohrávke v stredovom kruhu a následnom protiútoku vyrovnal krížnou strelou k opačnej žrdi Marek Žákovič.

Začínalo sa odznova, no stále vo veľkom nasadení. V 13. minúte sa rútil do pokutového územia Žákovič. Tam bol až príliš dôrazne odstrčený obrancom súpera, no hlavný rozhodca nechal pokračovať v hre. Rozbehnutý Žákovič robil hosťujúcej obrane veľké problémy. V 25. minúte si vypýtal faul a priamy kop. Zahrával ho Marián Čiernik, no Valíček loptu vyboxoval do bezpečia. Vzápätí „horelo“ pred domácou bránou, kde v hodine dvanástej odstavil Ľubomír Jaššo od lopty zakončujúceho Lukáša Stanislava.

Publikum sa cítilo ako na tenise, pretože hneď nato bol v pohotovosti gólman hosťujúceho ŠKM. Patrik Jagnešák našiel centrom Lukáša Čecha, no jeho volej sa medzi tri žrde nevošiel. Futbalisti v tmavomodrých dresoch zistili, že ich čaká ťažká šichta a tak neraz vytiahli zo svojho repertoára aj tvrdší zákrok. Hlavný arbiter bol neistý a netrestal ich ani žltými kartami. Po polhodine hry na to doplatil Juraj Siman. Toho nedovolene zastavil Michal Sajták a pre najskúsenejšieho hráča MŠK sa duel predčasne skončil. Na stopérsky post sa presunul netradične Ľubomír Jaššo, ktorý dovtedy spoľahlivo obhospodaroval ľavú stranu obrannej formácie.

Rozladení zverenci Ivana Rusnáka museli čeliť ďalšej hrozbe, keď sa do „veľkého vápna“ prepracoval hrádocký kapitán Pavol Orolín. V ňom sa rutinérsky uvoľnil a chladnokrvne napálil loptu k ľavej tyči – 1:2. Toto sa udialo v 34. minúte. Námestovčania nezložili zbrane, no do konca prvého polčasu sa už nič vážnejšie nestalo. V tom druhom boli nútení viac tvoriť hráči od Oravskej priehrady a tejto úlohy sa zhostili na jednotku s hviezdičkou. Aj keď v 50. minúte musel ešte hasiť hroziace nebezpečenstvo sklzom Martin Habiňák.

Vyrovnanie nenechalo na seba dlho čakať. V 57. minúte sa pred bránou Liptákov ocitol Jagnešák a upravil stav stretnutie na 2:2. Domáci vedeli, že cesta k trom bodom je neustále reálna a tak pokračovali v nastúpenom trende. V 69. minúte vypálil Lukáš Kubica, avšak Valíček stál na správnom mieste. Ľavý stredopoliar Námestova chodil do šestnástky súpera ako na hodiny klavíra a to vôbec nie nadarmo. V 72. minúte si našla cestu k nemu ďalšia gólová prihrávka a žlto-čierni sa prvýkrát v tomto zápase dostali do vedenia.

Najkrajšiu akciu vymysleli domáci v 81. minúte. Z hranice bránkovej čiary odcentroval Martin Habiňák. Lopta zaletela až k nabiehajúcemu Ľubomírovi Jaššovi, ktorý ju z voleja poslal priamo do šibenice – 4:2. Moment, na ktorý by sa dalo pozerať aj viackrát. Hostia sa nevzdávali a aktívny Orolín prinútil ukázať Lešňovského dobrý postreh. Efektívni Námestovčania stihli ešte raz pekne zakombinovať. Unikajúci Kubica sa dokázal pekne uvoľniť, pred bránou uvidel koho iného, ak nie Jagnešáka a ten tretíkrát dopravil loptu do siete.

Hosťom sa darilo hlavne po rohových kopoch. Posledný zahrávali v 87. minúte a práve vtedy prišla posledná korekcia výsledku. Dôrazný Michal Sajták sa najlepšie zorientoval v spleti tiel a upravil stav na konečných 5:3. Spokojní diváci boli svedkami výborného stretnutia, keď sa snažili hrať obidva kolektívy. Publikum neustále hnalo svojich dopredu a verilo, že všetky body zostanú doma. Za výkon v druhom polčase si rusnákovci zaslúžia najvyššiu známku. Liptáci museli uznať ich kvality a zmieriť sa s tým, že tentoraz zvíťazil tím bojujúci celých 90 minút. Streliť tri góly na ihrisku súpera nie je málo, no ani tie im proti Námestovu nestačili čo i len na remízu. Skrátka, bol to zápas, na ktorý sa bude ešte dlho spomínať.