Domov / Šport / MŠK Námestovo: 10. kolo – Cesta k trom bodom nebola jednoduchá

MŠK Námestovo: 10. kolo – Cesta k trom bodom nebola jednoduchá

sobota 7. október 2017 – Dobrá defenzíva súpera narobila hostiteľom problémy

Námestovo – Kalinovo 2:1 (1:1)

Góly: Samuel Kurtulík 2 (1 z 11 m) – Ronald Ivan

Zostava domácich: T. Lešňovský – Mi. Čiernik, J. Siman, M. Habiňák, Mart. Buckulčík – Mar. Čiernik – P. Jagnešák (74. M. Pikoš), S. Kurtulík, L. Čecho, L. Kubica – Ma. Žákovič (80. Ľ. Jaššo)

Zverenci Ivana Rusnáka nevedeli dlho prekonať pevnú obranu súpera.

Už vopred sa vedelo, že súboj proti tímu z Novohradu bude viac ako náročný. Kalinovo vyhralo obidva vzájomné duely v minulej sezóne, doma i vonku, a do Námestova neprišlo v porazeneckej nálade. Navyše, pred sobotňajším stretnutím bolo na tom lepšie aj v aktuálnej tabuľke III. ligy. Hostitelia však mali jednoznačný cieľ – zvíťaziť – a išli za ním hneď od prvej minúty. Chladné jesenné počasie prilákalo do hľadiska len stovku divákov, no tá sa mala na čo pozerať.

Prvýkrát pohrozil v 3. minúte domáci Lukáš Kubica. Hosťujúci gólman Martin Rusnák sa musel poriadne natiahnuť aj v 7. minúte, keď vyslal nebezpečnú strelu Marián Čiernik. Čo však prišlo po tom, to nečakali ani baníci z juhu stredného Slovenska. V 12. minúte mali výhodu priameho kopu takmer až od autovej čiary. Radovan Vančo ho nezahral práve najlepšie. Prízemná a málo razantná strela prešla celou obranou Námestova až k voľnému Ronaldovi Ivanovi a ten bez väčšej námahy zmenil len jej smer. Lopta skončila v sieti a prekvapení obrancovia MŠK si mohli spytovať svedomie.

Nečakaný gólový moment upokojil hostí až natoľko, že sa v prvom dejstve už do žiadnej vážnejšej príležitosti nedostali. Naopak, domáci hráči zvyšovali svoju aktivitu smerom dopredu. V 18. minúte mieril Lukáš Kubica zo štandardnej situácie do žrde. Potom Marek Žákovič pekne vysunul Samuela Kurtulíka, no jeho slabá koncovka nemohla prekvapiť hosťujúceho brankára. A čo dokázal spáliť Žákovič v 24. minúte, tomu sa nedalo ani uveriť. Zoči-voči Rusnákovi trestuhodne zaváhal.

Stupňujúci tlak MŠK vyvrcholil v 44. minúte. Rozbehnutý Lukáš Čecho sa dostal až do „malého vápna“, v ktorom ochranca svätyne Kalinova zatiahol ručnú brzdu a nasledoval pokutový kop. Hostia vehementne protestovali proti verdiktu hlavného rozhodcu, ale nebolo im to nič platné. Loptu si na biely bod postavil Kurtulík a s prehľadom vyrovnal na polčasových 1:1. Dôležitý okamih v stretnutí, ktorý dodal Námestovu viac sebavedomia a síl, aby dotiahli duel do úspešného konca.

Aj po výmene strán hrali podstatne ofenzívnejšie hostitelia. Futbalisti v bielo-červenom boli s črtajúcim sa bodom spokojní a zamerali sa najmä na pozorné bránenie. V 54. minúte predviedol ukážkový prienik Kurtulík, no zakončil ho len strelou do nôh brankára. O zmenu skóre sa neskôr nepostaral ani Čecho, ktorý mieril tesne vedľa. Po hodine hry dali o sebe vedieť aj baníci. Rukavice Lešňovského prevetral Miroslav Hronec. Neujala sa ani hlavička nestarnúceho Juraja Simana po centri Kubicu.

V 77. minúte si Žákovič zopakoval akciu s Kurtulíkom z prvého dejstva. Táto však už ale mala gólové parametre. Druhý menovaný nešpekuloval so zakončením a chladnokrvne napálil loptu do siete. Námestovčania sa dostali do zaslúženého vedenia. Novohradčania sa ešte snažili dotiahnuť stretnutie do remízového konca, no to by museli vystreliť na bránu MŠK. Z ich kolektívu však chválime rýchlonohého a technicky dobre vybaveného hráča s číslom 9 na drese – Petra Radiča. Výkon tohto nevysokého stredopoliara bol podstatne lepší ako jeho spoluhráčov.

Kalinovo predviedlo solídnu defenzívnu činnosť a dlho brnkalo Hornooravcom na nervy. Ak by malo proti sebe menej pozorného súpera, možno by skórovalo viac ako raz a neodchádzalo by domov naprázdno. Námestovčania sa z nešťastného inkasovaného gólu otriasli a za výkon v ďalšom priebehu duelu si výhru rozhodne zaslúžili. Bodaj by v tomto bodovom ťažení pokračovali čo najdlhšie. Už najbližší štvrtok sa stretnú na vlastnom trávniku s Liptovskou Štiavnicou. Výkop zápasu je o 15. hodine.

Autor článku a foto: Milan Švába