Domov / Šport / Leto pod plachtami na Oravskej priehrade

Leto pod plachtami na Oravskej priehrade

Plachteniu na Oravskej priehrade sa venuje oddiel jachtingu TJ Oravan Námestovo. Začíname na jar, najskôr tréningami na suchu – teóriou plachtenia, poznávaním častí lode, nastavovaním plachiet a tiež kondičnými tréningami. Postupne s teplejšou vodou začiatočníci skúšajú stabilitu na vode, prvé obraty proti vetru aj s vetrom, obrátenie lode hore dnom a zažívame veľa zábavy. Deti od 7 do 15 rokov jazdia na lodnej triede Optimist, pretekári majú svoje pretekárske lode a začiatočníci skúšajú svoje schopnosti na tréningových lodiach. Juniori už od 14 rokov trénujú na lodnej triede Laser, momentálne na Liptovskej Mare, pretože na Orave nemajú trénera.

TJ Oravan oddiel jachtingu, Samko Bača, Jakub Vlčák, Viliam Pečarka, Caspar John Whitehead, Matej Bača, Ninka Whitehead, Lenka Bačová, Jožko Bača.

Skúsenosti počas leta sme si overili na siedmich pretekoch počas troch mesiacov a zakončili sme ich krásnym 3. miestom Jakuba Vlčáka v kategórii starších žiakov na Majstrovstvách Slovenska 12. 9. – 15. 9. na Domaši. Z Oravy súťažili Matej Bača,Viliam Pečarka v triede Laser, Samuel Bača, Jakub Vlčák, Caspar John Whitehead a Ninka Sophia Whitehead v triede Optimist.

Majstrovský titul majster Slovenska vo windsurfingu vo svojej kategórii si odniesol z Domaše aj Námestovčan Matej Štefaničiak v triede BIC Techno 293, ktorý trénuje na Liptovskej Mare a na Domaši, pretože na Oravskej priehrade zatiaľ nie je vytvorené zázemie pre rozvoj mládežníckeho jachtingu, windsurfingu a ostatných vodných športov.

Matej Štefaničiak, víťaz Majstrovstiev Slovenska vo windsurfingu kategória BIC Techno 293.

AUTOR: Michaela Bačová, ZDROJ: Noviny Námestovčan