Domov / Kam vyraziť / Kostolík sv. Kozmu a Damiána Sedliacka Dubová (29,8km)

Kostolík sv. Kozmu a Damiána Sedliacka Dubová (29,8km)

Kostolík sv. Kozmu a Damiána Sedliacka Dubová
Kostolík sv. Kozmu a Damiána – sa nachádza na Orave nad obcou Sedliacka Dubová. Miesto má bohatú minulosť, dejiny osídlenia siahajú až do praveku, z 2. až 3. storočia pred našim letopočtom sa tu zachovalo praveké sídlisko Halštatskej kultúry.
Prvý kostol na tomto mieste sa spomína v roku 1397 a bol drevený. Výstavba terajšieho kostola prešla mnohými fázami od gotickej, cez renesančnú (1642) až po barokovú, ktorá sa uskutočnila v rokoch 1736 – 1754. No s postupným presídlením dediny Sedliacka Dubová z lokality zvanej Žiar nižšie do doliny k rieke Orava začal kostol strácať svoj význam. Jeho trvanie končí v roku 1880, kedy obyvatelia dobudovali nový kostol priamo v obci. Zo starého kostola bola strhnutá strecha, začal pustnúť a čas tu zanechal svoje stopy.
Dnes tu môžeme vidieť dobre zachované zrúcaniny veže i celej lode kostola a okolo celého areálu murovanú ochrannú hradbu s dvoma vstupnými bránami. V južnej stene sa nachádzajú zvyšky múrov dvoch kaplniek a v poloblúkovitej línii severozápadnej hradby sú dobre zachované zvyšky kostnice.