Domov / Aktuality / Dni pre Všetkých končia, no vzniknú Dni mesta Námestovo

Dni pre Všetkých končia, no vzniknú Dni mesta Námestovo

Rozhovor s Majom Kasanom: „Rakúsku kapelu EugenetheCat zaplatila moja mamina z peňazí, ktoré si odkladala na nové zuby.“

Určite ste zachytili, že azda najúspešnejší lokálny festival Dni pre Všetkých, po piatich rokoch oznámil ukončenie projektu. Festival, vďaka ktorému Oravu navštívilo množstvo známych osobností, atrakcií a iných zaujímavostí bez generálneho partnera pokračovať nedokáže. Porozprávali sme sa s organizátorom, Majom Kasanom.

Prečo ste sa rozhodli tento projekt ukončiť?

Dni pre Všetkých bol taký malý zázrak. Dotiahnuť tu takýto sprievodný program, kapely a takmer 8 000 návštevníkov s rozpočtom max. 10 000€ sa ináč ani nazvať nedá. Na všetko čo sa zorganizovalo sa skladalo takmer 60 lokálnych firiem a aj my organizátori sme dávali všetko čo sme mali. Posledný ročník sme mali chuť pár dní pred začatím zrušiť, kvôli prístupu niektorich sponzorov. Bolo to pre mňa veľké sklamanie a musel som sa poriadne hecnúť, aby sme to vôbec dotiahli do konca. Rakúsku kapelu Eugenethecat zaplatila moja mamina z peňazí, ktoré si roky odkladala na nové zuby. Bol to už vrchol a takto sa ďalej pokračovať nedalo. Nebyť dobrých priateľov, rodiny a známych, tak by sa už ani posledný ročník nekonal. Mrzí ma, že posledný ročník dopadol takto, trošku to pokazilo celkový dojem tejto myšlienky, ktorá si podľa mňa, za všetko čo do regiónu priniesla, zaslúži obdiv pre každého jedného človeka, ktorí k tomu prispel. Musím priznať, že smelá vízia 3-dňového programu, bola precením mojich schopností! Druhý krát by som to neurobil. Som šťastný, že to za mňa potiahli ľudia naokolo.

Nebude Ti ľúto, zanechať len tak ten kus spravenej roboty?

Samozrejme, že mi to je ľúto, ale tak to jednoducho chodí. Organizovať som to začal, keď som mal 19 rokov a donedávna bolo dobrovoľníctvo moja najväčšia priorita. Bolo mi jedno, či mám na autobus alebo nie. Bolo mi jedno, či nám za to čo robíme niekto niečo dá alebo nie. V tej dobe nám nebolo treba nič iné okrem dobrého pocitu z toho, že sme užitoční. Donekonečna sa však zadarmo robiť nedá a v živote sú dnes aj iné priority. O slovo sa akosi hlási aj stálosť a aká taká istota, čo je asi ľudské. Ponúkol som ľuďom okolo seba možnosť prevziať tieto veci a pokračovať ďalej, no dodnes sa nikto neprihlásil (ani sa tomu nečudujem).  Každý z nás organizátorov už má aj nejaké iné záväzky, prácu, rodiny, štúdium a to je skvelé. V živote by to tak malo byť. Teším sa z toho a chcem sa im za všetko veľmi  poďakovať!

Momentálne pracuješ na mestskom úrade ako referent kultúry a ako človek pre rozvoj cestovného ruchu. Ako sa Ti tam páči?

Po tom, čo sme vyhlásili koniec  projektu mi mesto ponúklo prácu, čo ma naozaj veľmi prekvapilo a potešilo. Napriek tomu, že sme vtedy rozbiehali reklamnú agentúru, zobral som to, lebo si myslím, že práve toto je to, čo viem robiť a čo ma baví. V tejto sfére všetko trvá oveľa dlhšie. Je to veľký rozdiel oproti tomu ako sme veci riešili predtým. Urobili sme čo sme chceli a hotovo. Tu si treba dávať pozor. Nemám žiadne veľké ciele a plány, išiel som do toho skromne a s pokorou. Pomaly sa snažím prinášať zmenu do niektorích zaužívaných vecí a verím, že to bude čoskoro vidieť. Chcem sa starať o komunitu a rozvoj Oravy a nie o politiku.

Čo plánuješ namiesto DPV?

Keďže vo festivale nikto nepokračuje, predostrel som vedeniu projekt Dni mesta Námestovo, ktorý tu mal podľa mňa fungovať už dávno. Len málo slovenských okresných miest neorganizuje pre občanov takéto akcie. Boli za a tak sa na to teším. Bude to mať podobný formát ako DPV a bude to v rovnakom termíne, teda posledný júnový víkend 24.-25. !!! Určite sa máte načo tešiť.