Budeme chodiť do štátnych lesov s rúškami na tvári?

Či sa nám to páči alebo nie, na prírode je vždy niečo fascinujúce. Väčšinou funguje bez pomoci človeka a dáva nám všetkým to nevyhnutné čo k životu potrebujeme. Vzťah k nej by mal byť teda plný úcty, lásky a v neposlednom rade aj citu pri niektorých zásahoch do krajiny.
V týchto dňoch štátni úradníci rozhodujú o výnimke na aplikáciu chemických postrekov v našich Oravských lesoch. Malo by isť o 3. stupeň ochrany, čo zahrňuje veľkú časť Oravských Beskýd, od Babej hory až po Kysuce. Žiadosť podala najväčšia štátna firma, ktorá hospodári v lesných porastoch. Aplikácia podobných látok je vždy veľmi nebezpečná a život ohrozujúca. Prípravky na boj proti „škodlivému“ hmyzu obsahujú látku cypermetrín. Táto prísada sa radí medzi tzv. hormonálne „rozvracače“. Veľmi silným spôsobom vplýva na hormonálnu a nervovú sústavu a taktiež aj na imunitný systém všetkého živého s čím príde do kontaktu, vrátane človeka.
Je nutné poznamenať, že cypermetrín nie je selektívny. V jednoduchosti povedané, nevyberá si koho zabije, spomalí, alebo pomaly zničí. Ľahko sa tak môže stať, že tento postrek bude mať opačný efekt. Môže vyhubiť prirodzených nepriateľov lykožrúta, ktorými sú rôzne parazity, predátori a tvory, ktoré sa nimi živia.
Les je ekosystém. To znamená, že ho tvorí všetko živé a neživé. Pôda, voda, vzduch a každá lesná bytosť. Postrek tak neovplyvní len jednu jeho zložku, ale vždy všetky! Je nebezpečný tak pre medveďa, sovu, mravca, baktériu či zberača lesných čučoriedok.
V skutočnosti je prirodzený les veľmi zložitý. Nik z nás presne nevie ako lesný ekosystém v skutočnosti funguje. Nedokážme s presnosťou povedať ako tento zásah ovplyvní jeho vnútornú stabilitu. Preto, Ja sám som zástancom toho, že ak človek niečomu nerozumie, nevytvoril to, nechápe tomu tak by sa do toho nemal starať. A tak to je dobre!

Aktuálne úrad v Námestove rozhoduje o použití chémie v 3. stupni ochrany CHKO Horná Orava. Žiadateľom je opäť štátny podnik Lesy SR. Pozrite si Oznámenie o začatí konania vo veci súhlasu na pozemnú aplikáciu chemickych látok. Zaujímajte sa o chemické postreky vo vašom okolí!  Kontakt na Lesy SR je verejne dostupný.

Autor: Ing. Michal Kozoň, ekológ, FOTO: Michal Kozoň a VLK